5G kalender tekitab poleemikat ja nĂĽĂĽd saab valitsus strateegilisi plaane edasi lĂĽkata. Mis on kaalul?

Sideoperaatorite ja reguleerivate asutuste vaheline pingekliima pole midagi uut, kuid 5G ja DTT migratsiooni viimasel nädalal on Altice taas ANACOMile sĂĽĂĽdistusi esitanud. DTT-spektri migratsiooni ajakava – ja sellest tulenevalt 5G algus – on vaidluste keskmes ning pole puudust hoiatusest, et sellised viivitused võivad Portugali ohtu seada, kui teistel riikidel on juba uue põlvkonna mobiilsidevõrkude pakkumisi. Vahepeal lĂĽkkas valitsus edasi reedel, 13. päeval Coimbras kavandatud 5G riikliku strateegia esitamist.

Altice’i president Alexandre Fonseca on uuesti kritiseerinud tõsiasja, et Madeira ja Assoorid jäävad DTT rändekalendrisse, tagades, et see takistab tõsiselt 5G rakendamist.

Ajakirjandusele antud selgituses kinnitas “Altice Portugal veel kord ANACOMi pakutud kalendri tõsidust ja asetas Assoorid ja Madeira autonoomse piirkonna DTT-lt 700 MHz sagedusriba rände viimasele kohale, arvestades suurt tõenäosust, et selline kalender ei jõua” ja “kahetseb, et ANACOM juhtis tähelepanu oma vigadelt ja suutmatus 5G protsessi rakendada viis vale avalduseni, öeldes, et temaga selles protsessis ei konsulteeritud.

„On ĂĽldteada, et projekti elluviimise ajakava, kus mandri ja saarestiku vahel on 6-kuuline vahe, on ANACOMi ĂĽlesanne ja mida reguleerivad asutused ĂĽritavad sotsiaalse suhtluse saadetud selgitusest järeldada. Tõsi on see, et Portugali saared viivitavad DTT-de migratsiooni ja 5G-võrkude kasutuselevõtuga veelgi, mis on neile majanduslikult kahjulik tegur, “öeldi samas avalduses ja lisati, et” selles ebamäärases ja ebakindlas olukorras säilitatakse 1. juuli [de 2020] sest objektiivselt on kaalul 5G sätted 700 MHz sagedusalas, millel on ohtlikud tagajärjed rahvamajandusele.

ANACOM reageeris ja väitis, et eelmisel aastal toimus avalik arutelu, mille käigus Altice jagas oma seisukohta spektri kättesaadavuse osas 700 MHz sagedusalas, märkides, et operaator „kaitses, et see spektri eraldamine toimub alles pärast 2020. aastat ja Portugali riik kasutab kaheaastast vähendust. reguleeritud otsuses (EL) 2017/899 700 MHz sagedusriba vabastamise kohta, viivitades 5G sisenemise selles ribas aastani 2022 ”.

Samas teatises lisas regulaator, et “pärast Altice’iga toimunud tehnilist kohtumist” kiideti 21. augustil heaks DTT-võrgu muutmise otsuse eelnõu, “700 MHz sagedusriba vabastamise kontekstis kuni 19. septembrini avalikul arutelul”.

Sellegipoolest ja seoses autonoomsete piirkondadega teatas regulaator, et “5G-le ĂĽleminek on kõigis riikides võimalik alates samast kuupäevast”, mis tuleks parandada järgmise aasta juulis.

Täna osutas Alexandre Fonseca taas ANACOMile näpuga ja ĂĽtles TSF-ile, et JoĂŁo Cadete de Matose juures astub ta tagasi. President Altice mõistab, et “kui meil on valitsus ĂĽlesandeks teha tõsiseltvõetava ja väga terava sõnumi edastamine reguleerivate asutuste suhtumisele”, kui kohalike omavalitsuste “hooldus” ja tehnoloogiatootjad “globaalsel tasandil väidavad, et Portugal on pöördumatult edasi lĂĽkatud”, on see vajalik järelduste tegemiseks.

5G riiklik strateegia võib jääda järgmisele seadusandjale

Intervjuus Jornal de Negóciosele teatas Alberto Souto de Miranda, et valitsus jätkab litsentside väljaandmist niipea, kui ANACOM lõpetab avalikud konsultatsioonid, kuid tagab, et Portugal ja ettevõte ei jää 5G-sse maha.