Aegunud teekide ja sõltuvuste eemaldamine Ubuntust DebOrphaniga

Programmide installimine ja desinstallimine on iga kasutaja jaoks tavaline ülesanne sõltumata opsüsteemist ja Linux ei erine sellest.

Ubuntus ja selle derivaatides on ruumi vabastamiseks mitu võimalust, puhastades kasutud andmed, vaata BleachBiti näidet, Samuti on võimalik puhastada Ubuntu Tweakiga või isegi käsuga:

sudo apt-get autoremove
sudo apt-get autoclean

Kuid te ilmselt juba teate seda, tänane näpunäide on hindamatu ja usun, et DebOrphani utiliidist on kuulnud mitu inimest.

Mis on DebOrphan?

DebOrphan on utiliit, mis kasutab Debiani-põhiseid sĂĽsteeme, sealhulgas Ubuntu ja Linux Mint, mis võimaldab teil eemaldada aegunud teegid ja pakettfailid, mida nimetatakse “orbudeks”. Joonise paremaks mõistmiseks installige järgmised programmid:

sudo apt-get install programa

Suurepärane, installimise lõpus töötab teie programm korralikult, mida te ei pruugi mõista, et selle “programmi” installimisel installitakse koos sellega ka mõned sõltuvused ja teegid, et need korralikult toimida, seda tänu halduriks olevale APT-le nutipaketid Debiani põhistele distrodele, vaata rohkem siit.

Nii et kui installite programmi ülaltoodud näites käsuga, installib see tavaliselt mõne muu paketi.

programmi

lib programm

gtk programm

programmi kuupäev

Kuid loomulikult on see vaid näide, probleem on see, kui kustutate programmi tavapäraselt kas programmikeskuse, Synapticu või alloleva käsu kaudu:

sudo apt-get remove programa

Eemaldate ainult paketi “programm”, seda juhtub mitu korda, isegi kui kasutasite Synapticus võimalust “täielikult” eemaldada.

See käsk eemaldab arvutist programmid ja eemaldab ka nende peamised sõltuvused, kuid mõned võivad (ja saavad) maha jääda ja sealt tuleb DebOrphan, et eemaldada “Orvatud” programmi libsid ja andmed, st ilma “emaprogrammita”.

DebOrphani installimine Ubuntu

DebOrphan on tekstirakendus, kuid sellel on graafiline liides ja see on artiklis mainitud distrode ametlikes hoidlates, nii et mõnele neist installimiseks avage lihtsalt terminal ja tippige allolev käsk:

sudo apt-get install deborphan

Graafilise liidese installimiseks kasutage käsku:

sudo apt-get install gtkorphan

Nüüd saate programmi kasutamiseks orbude teegi eemaldamiseks käivitada alltoodud käsu:

sudo deborphan | xargs sudo apt-get -y remove --purge

Mittevajalike andmete eemaldamiseks pakettidest kasutage allolevat käsku:

sudo deborphan --guess-data | xargs sudo apt-get -y remove --purge

Trikk on korrata ülaltoodud käsku, kuni terminal tuleb tagasi, nii et pole enam midagi kustutada, nii et korrake käsklust paar korda. Soovi korral kasutage graafilist liidest.

See vabastab teie sĂĽsteemis rohkem ruumi ja lagundab selle veidi kiiremini.

Näeme hiljem!