Ameerika Ühendriigid: võrgu neutraalsusel on juba aegumiskuupäev

SEE Föderaalne sidekomisjon (FCC), kes avaldas sel neljapäeval viimase teate Interneti-õigust reguleerivate põhimõtete kehtetuks tunnistamise kohta ja mis keelab telekommunikatsioonioperaatoritel diskrimineeriva juurdepääsu sisule.

Tähtaeg teatatakse kell Föderaalne register ja näitab, et USA võrgu neutraalsuse lõppkuupäev on 60 päeva pärast, mis tähendab, et see jõustub 23. aprillist.

Tänu võrgu neutraalsusele ei toimi pakett-Interneti-ühendus nagu televisioonis, kus pääseb juurde ainult operaatori määratletud kanalitele. Kehtivate regulatsioonide kaotamisega võivad USA operaatorid hakata maksma teatud kulude eest ligipääsu teistele kulul või piirata diskrimineerida soovijate juurdepääsu kiirust.

Enne Ajit Pai pakutud reforme nimetati FCC president Donald Trump ja valitud 2017. aasta detsembrisUSA-s on võrgu neutraalsust kaitsvad määrused, mis kehtivad alates 2015. aastast, endiselt Barack Obama administratsiooni all.

FCC eelmise aasta detsembri otsusele kehtivuse andnud dekreedi väljaandmine on aga vaid üks peatükk pikas paljutõotavas lahingus.

Alates tuhandetest inimestest tänavatel kuni protestideni Amazon, Spotify, Reddit, Facebook, Twitter, Google ja muud tehnoloogiasektori ettevõtted, palju tegevust kes on püüdnud näidata, mis võiks tulevikus olla internet.

USA senatis on demokraadid end korraldanud hääletama ettepanekute üle, millega lükatakse neljapäeval avaldatud määrus tagasi. Reformid peavad aga läbima ka saadikute koja ja Ameerika presidente.

Seevastu justiitsvaldkonnas on paljude Ameerika osariikide, nende seas ka California, New Yorgi, Virginia ja Columbia osariikide prokuröride grupp esitanud palju kohtuprotsesse võrgu neutraalsuse lõpetamise ebaseaduslikuks kuulutamiseks.

Lisaks nendele toimingutele on kodanikuõiguste rühmitused Free Press ja Public Knowledge esitanud kohtuotsuse ka kohtuasja vastu.

Mitu kuberneri mitmest Ameerika osariigist on kokku leppinud ka võrgu neutraalsust kaitsvates kohalikes reeglites, ei luba operaatoritel pakette müüa, et sisu blokeerida või prioriseerida.