Analoogtelevisioon vabastab alates 2013. aastast 4G spektri

800 MHz sagedusriba, mis vabastati analoogtelevisioonilt digitaaltelevisioonile, peab olema mobiilse lairibateenuse (4G) jaoks kättesaadav 1. jaanuariks 2013, mille Euroopa Parlament on heaks kiitnud.

Eesmärgid olid seatud raadiospektripoliitika programmis, mille algselt pakkus välja Euroopa Komisjon ja mille seadusandjad on nüüd heaks kiitnud ning mis töötab tähtajana. Näiteks Portugalis on bänd vaba tänavu aprilli alguses, kui üleminek DTT-le on lõppenud.

Selle tegevuste sarja eesmärk on stimuleerida mobiilse lairibaturu kasvu, aidates vähendada nn digitaalset dividendi.

“See plaan aitab vähendada digitaalseid dividende ja muuta Euroopa ĂĽhendatud ja konkurentsivõimeliseks kontinendiks ning tuua turule rohkem traadita lairiba pakkumisi,” ĂĽtles Euroopa Komisjoni president Neelie Kroes.

Leping sõlmiti pärast varasemat kokkulepet Euroopa Nõukoguga, mille liikmesriigid 2011. aasta oktoobris vastu võtsid.

2010. aastal, kui kavandatakse uut programmi, on telekommunikatsioonisektori ekspertide hinnangul 800 MHz sagedusriba abil mobiilse lairiba katmiseks vajalik infrastruktuur umbes 70% odavam kui 2GHz raadiosageduse kasutamine.

Lisaks 800 MHz sagedusriba vabastamise tähtaja määramisele nähti rea meetmetega ette ka see, et liikmesriigid olid 2012. aasta lõpuks lubanud kasutada 2,5–2,69 GHz, 3,4–3,8 GHz ja 900/1800 kasutatakse mobiilses lairibasides, sealhulgas 3G- ja 4G-teenustes.

2013. aasta keskpaigaks kavatseb EK analüüsida, kas 400 MHz kuni 6 GHz spektrit kasutatakse tõhusalt või mitte. Selle eesmärk on hinnata vajadust kehtestada uued kooskõlastatud meetmed täiendavate spektriribade eraldamiseks konkreetsetel eesmärkidel.

Kirjutatud uue ortograafilise testamendi järgi

Patricia Calé