AP elektrooniline arve on kohustuslik 1. jaanuaril, kuid turg on endiselt mahajäänud

On palju kahtlusi ja ebakindlust selles, kuidas rakendatakse uut elektrooniliste arvete seadust, mis jõustub järgmise aasta 1. jaanuaril ja nõuab, et kogu arveldus riigiametile toimuks elektroonilises vormis, integreerides ERP süsteemi. või organisatsiooni juhtimine. Ja see tähendab, et enamik ettevõtteid ja üksusi pole selleks kuupäevaks valmis.

Praktikas on see arve dematerialiseerimine, mille kasuks tuleb halduskulude vähenemine 90%. Selle rakendamiseks peavad avalik-õiguslikud üksused suhtlema tarnijatega soovitud arvelduse vormingus, nii et tarnija mahutaks nad oma arveldussüsteemi. Ja kas see juhtub?

„On mitmeid avaliku sektori asutusi, kes on oma tarnijatele edastanud oma rakendussuunised ja katsetanud mõnega neist suhtlemist. Kuid enamik pole veel vajalikke juurutusjuhendeid avaldanud ja seetõttu pole nad isegi 1. jaanuariks valmis, isegi kui neil on juba lepinguline tehnoloogiaplatvorm olemas, ”tunnistab Nort Milagres Vortalist SAPO TEK-ile.

Mõni tarnija saab juba avalik-õiguslikelt asutustelt kirjad, milles teavitatakse, et 8. jaanuaril 2019 said nad tarnijatelt ainult elektroonilised arved ja enamik neist teavitamata elektrooniliste arvete saatmise viisi. Isegi nii ei uskunud Vortali turundus- ja tooteinnovatsiooni juht üldise arvelduse blokeerimise võimalikkusse.

Nagu tavaliselt, on sektoreid, mis on paremini ette valmistatud, milleks on antud juhul suur turustus- ja tervishoiusektor, samas kui kõige vähem arenenud on “ĂĽksused, kelle avalikkus peab ka teistele avalik-õiguslikele isikutele arveid esitama ja peavad seetõttu elektrooniliste arvete väljastamisel ja vastuvõtmisel ennast kohandama”, ĂĽtles ta. .

Lahendused erinevatele vajadustele

Riigihangete platvormi Vortal.biz haldav ettevõte töötab koos Indraga partnerluses, et pakkuda tööriistu oma kohustuste täitmiseks, rõhutades, et on olemas taskukohaseid ja “vähese investeeringuga” lahendusi, mida saavad kasutada mis tahes tĂĽĂĽpi organisatsioonid.

“Tarnijate jaoks on turul mitu lahendust. Mõni lähenemist nõuab rohkem käsitsi sekkumist ja teine ​​on rohkem integreeritud ja automatiseeritud, ӟtles Nuno Milagres, viidates, et esimese lähenemisviisi korral, mis sobib väikese käibega organisatsioonidele, algavad Vortali ja Indra väljatöötatud lahendused esimesel aastal 200 eurost ja järgnevate aastate tasusid ja ainult arveid töödeldakse. Suurema automatiseerimise tagamiseks “integreeritud lahendus, mis võimaldab arveprotsessi dematerialiseerida, algavad VORTALi Indra lahendused esimesel aastal 2310 eurost ja järgnevatel aastatel on klientidel tarkvara hooldusega seotud ainult 40-aastane aastatasu”, toob ta välja.

“Vortal ja Indra on välja töötanud lahenduse ja pakkumise, mis vastab kõigi osariigi tarnijate vajadustele alates torulukkseppadest kuni elektrikuteni, et kõigil oleks oma vajadustele vastus olemas,” ĂĽtles ta intervjuus SAPO TEK-ile.

Kuigi see stsenaarium oli halvasti ette valmistatud, ei ennustanud Vortal seaduste rakendamisega viivitamist. „Kuna arveldamine toimub pärast lepingu lõppemist ja enamik lepingutest, mille kohta juba arvet esitatakse, allkirjastati enne 1. jaanuari 2019, pole sellel spetsifikatsioonides tõenäoliselt arveldusjuhiseid. elektroonika, ei looda me kohest mõju, “selgitas ta. Siiski tuleb märkida, et poolte vaheliste vaidluste korral saab selle suurendamiseks kasutada elektroonilist arveldamist, nimelt lepingu summa maksmata jätmisega või arve kehtetuks tunnistamise / kättesaamise tõttu hilinenud maksmisega.

Ăśldise arvelduse blokeerimise võimalus näib olevat välistatud juba seetõttu, et maksete ja laekumiste osas ei tohiks võtta tugevat positsiooni. “Tarnijatel on alates 1. jaanuarist õigus arveldada avalik-õiguslikke isikuid elektrooniliselt, kuid soovitame neil ĂĽhendust võtta klientidega ja seada sujuvaks ĂĽleminekuks ĂĽhised eesmärgid,” ĂĽtles Nuno Milagres SAPO TEK-ile.

Vortal meenutab, et “piisas sellest, kui avalik-õiguslik ĂĽksus loodi nii, et kõik samad tarnijad pidid hakkama sel viisil arveldama”. “Käesolevaga ĂĽtleme, et mõnda aega maksavad tarnijad arvet mitmel viisil: paberil, elektrooniliselt (allkirjastatud või allkirjastamata pdf-vormingus) ja elektrooniliselt (EDI). Seetõttu on kõigi jaoks ĂĽks kuupäev, et seda erinevatest arveldusmeetoditest vältida, ”kinnitas ta.

Mõneks ajaks võib olla kalduvus seda nõuet “mööda minna”, kuid see ei võta kaua aega. “See on kuude kĂĽsimus, täpselt nagu juhtus riigihangete seadustikuga 2009. aastal. Pärast seda, kui esimesed ĂĽksused hakkavad kasutama elektroonilist arveldamist ja selgitavad oma tarnijaid, kiireneb kasutuselevõtt ja muutub ĂĽldisemaks,” tunnistab.

Vortal ja Indral olid juba eelmisel nädalal turu selgitamise seansid ning uued seansid on kavas jaanuaris Lissabonis ja Portos.