RAÄŚUNALNIK

Apple kaotas Hiinas

Kutsutud autorid

Marcos A. de Lima Filho

Tööstusdisaini doktorant @ University of Northumbria

sait

Varem kiideti selle tohutu potentsiaali uue majanduse eest, Hiina võib Apple’ile ohtu kujutada, mitte võimalust.

Ajalooliselt pole Hiina olnud kõige välissõbralikum turg. Google’il, Twitteril ja Facebookil on seal äri ajamine keeruline, osalt tsensuuripoliitika tõttu. See pole aga takistanud hiinlasi avastamast sotsiaalmeedia võlu: vaadake vaid Sina Weibo, WeChati, Baidu jms edukust.

See piirang on kasulik ka paljudele inimestele käivitamine Hiina ettevõtted on spetsialiseerunud edukate Lääne ettevõtete kopeerimisele. Seega takistab Hiina kommunistliku partei (CCP) Interneti tsiviilkasutust piirav poliitika lõpuks ka väliskonkurentsi Hiina turuosa osas. On olemas olukord, kus võidavad kõik (muidugi CCP jaoks).

Apple’i sissetulek Hiinas on seisma jäänud alates 2014. aastast. Mis on sellest ajast alates muutunud? Kui Huawei, Xiaomi, Vivo, Oppo, Honor, OnePlus, Meizu jt ĂĽlestõusmine mängija Hiinlased kutsuvad teie tähelepanu, see tähendab, et saate aru sellel turul valitsevatest häiretest. Ja ma kardan, et Apple on Hiinas peaaegu hävitatud.

Counterpoint Researchi andmetel langes Apple’i turuosa piirkonnas 2018. aasta esimese kvartali 13% -lt 9% -le 2019. aasta samal perioodil. On tõsi, et Apple suutis hoida tagasihoidlikku turuosa, kuna kõrgemad hinnad toetasid suuri kasumimarginaale. Järgmistes kvartalites peaksite siiski jälgima liikumisi, sest nutitelefonide turul toimuvad häired tõenäoliselt väga kiiresti – Nokia, BlackBerry ja Windows Phone kaovad väga-väga kiiresti.

Nutitelefonide turg Hiinas

Rääkimata käimasolevast kaubandussõjast Trumpi administratsiooni ja Hiina vahel. Tundub siiski, et Hiina kaubamärkide tõus on olnud trend juba ammu enne Trumpi valimisi. Ameerika Ăśhendriikide presidendi retoorika lisab teemale ainult poliitilise pöörde, kuid see pole sugugi põhjustaja. Imbroglio pakub Hiina valitsusele täiendavat motivatsiooni vabastada oma inimesed imperialistlikust kurjusest, mis on kinnitatud igasse iPhone’i toodetud Hiinas (iroonia, see). Kuid kindel on see, et kodumaiste tootjate kasvutrend on eksisteerinud juba enne Trumpi.

Ainus eelis selles olukorras on see, et Apple näib olevat sellest probleemist teadlik. Eelmisel aastal tegi ettevõte ĂĽllatusliku otsuse langetada Hiina uusimatele jaemĂĽĂĽjatele mĂĽĂĽdud uusima mudeli hindu. Uute Apple Store’i avamiste arv on alates 2016. aastast vähenenud, 17 uuelt kaupluselt sel aastal kuni 2019 nullini.

Ă•unapood Hiinas

See langus on otsene tagajärg kasvavale arvule tarbijatele, kellele on kohalikud kaubamärgid meeldima hakanud:

“[Há uma dĂ©cada]”Apple pakub palju paremat toodet ja on nii erinev, et inimestel on mõttekas poodi midagi ostma tulla,” ĂĽtles Hiina turu-uuringute grupi konsultatsiooniteenistuse vanemanalĂĽĂĽtik Ben Cavender. “2018. aastal on ebaselge, mida Apple mĂĽĂĽb, et see oleks drastiliselt erinev või parem kui kõik muu turul olev.”

Apple’i vähenev kokkupuude Hiina turuga langeb kokku ka hiljutiste sĂĽndmustega geopoliitilises valdkonnas. Hiina autoritaarne reĹľiim on viimastel aastatel muutunud ĂĽha repressiivsemaks. “Hiina kommunistlik partei suurendab kontrolli riigi bĂĽrokraatia, meedia, veebikõnede, usurĂĽhmade, ĂĽlikoolide, ettevõtete ja kodanikuĂĽhiskonna ĂĽhenduste ĂĽle. […]”, Vastavalt Freedom House’i keskusele. 2018. aastal muutis Rahvuslik Rahvakongress riigi põhiseadust, et kaotada kahe presidendiaja piir. Ăśhehäälselt vastu võetud muudatused andsid president Xi Jinpingile õiguse määramata ajaks valitseda. Kas Xi Jinping on siis mingi hĂĽbriidpresident diktaatoriga? A president?

Geopoliitiliselt kõrvale jättes ei usu ma, et need vabaduse ja inimõiguste küsimused on kapitalistidele tõeliselt murettekitavad, isegi selliste isehakanud inimõiguste kaitsjate jaoks nagu Apple. Asi on selles, et pööre autoritaarsusele (või rohkem autoritaarsusele, nagu antud juhul) hirmutab kõiki kapitaliste. Selle poliitika mõju majandusele teavad spetsialistid poliitilise tsüklina. Kui ootused muutuvad ebaselgeks, viivitavad investorid investeerimiskavadega või jaotavad kapitali alternatiivsete võimaluste jaoks, kus nende raha võib olla vähem ohustatud. Selliseid globaalseid kapitaliste juhib omakasu, mitte altruistlik veendumus, hoolimata sellest, kui palju nende turundustegevus inimõiguste bastioni kuvandi kinnistamiseks on.

Hiina keskvalitsus on siiski leidnud viisi, kuidas seda survet tõrjuda. Kui välisinvestorid kardavad Pekingi poliitikat, on parteil palju raha kodumaiste tootjate rahastamiseks, nagu see on kõigi Hiina kaubamärkide puhul, mida ma siin mainin. Kui tulevikus asjad halvemaks lähevad, blokeeritakse Apple ilma mõnes oma ettevõttes elujõulise müümisstrateegiata. Aastaaruande kohaselt koosneb riigi põhivara peamiselt tööriistadest, tootmisseadmetest, infrastruktuurist ja muust Apple Storesiga ühendatud varast. Tööriistu ja seadmeid saab liigutada kõikjal maailmas. Jaekauplus? See on natuke keeruline.

Stsenaarium Hiina nutitelefonitööstusest, mis on suletud väliskonkurentsist, on muutunud reaalsuseks. Seda mängija ettevõte moodustab üle 80% siseturust, samas kui Apple püüab oma 9% osalust hoida. Katastroof varu Analüütik Cam MacMurchy sõnul on Samsungi 1% -line osalus Lõuna-Korea ettevõtete boikoteerimine pärast Lõuna-Korea teatamist USA-ga raketikaitsesüsteemide osas koostööst.

Selle kohta on palju-palju näiteid, isegi Ameerika ettevõtete vastu. Mõni protest on olnud tõeliselt spontaanne (näiteks Dolce & Gabbana kaubamärki puudutavad), kuid kõige mõjukamad on valitsuse juhitud protestid. Hiina valitsusel on suur jõud ostuotsuseid mõjutada, eriti teatud ettevõtete hiinlastevastaseks vormistamise kaudu.

Lähitulevikus võib olukord halveneda, kuna Peking ei varja, et Apple on sihtmärk ja on ka USA-ga peetavas kaubandussõjas “läbirääkimiste kiip”. “Hiina on Apple’i jaoks ĂĽlekaalukalt kõige olulisem välisturg, jättes selle haavatavaks, kui Hiina inimesed seavad selle natsionalistliku viha ja meeleolu sihtmärgiks,” ĂĽtles Inimeste päevaleht artiklis.

See väljaanne on ametlik kommunistliku partei ajaleht, mis annab omast käest teavet Pekingi eelseisva poliitika ja vaadete kohta. Artikkel jätab kaudse ohu:

Hiina ei taha vaatamata kaubanduskonfliktile Apple’ile oma uksi sulgeda, kuid kui Ameerika ettevõtted tahavad Hiinas head raha teenida, peavad nad oma investeeringuid arengusse jagama hiinlastega.

Hiina võib küll tõrjuda konkurentsi oma siseturult, kuid Hiina tootjad toetuvad endiselt lääne tehnoloogiatele, nagu Androidi operatsioonisüsteem ja ARM-i arhitektuur, mis on nende toodete olulised platvormid.

Ei tohiks mõista, et teie edu retsept sõltub ainult masstoodangust, logistikast ja mastaabisäästust. Seal ilmusid ka mitmed uued tootekategooriad, näiteks e-sigaretid, AKUPANK, tõukeratas elekter, droonid – kui nimetada vaid mõnda. Shenzhenis asuv DJI on tsiviil- ja kaubanduslike droonide maailmas liider ning moodustab ĂĽle 70% drooniturust.

Sarnaselt sellele, kuidas Jaapani ja Lõuna-Korea tööstusest sai tööstusriik, näib, et Hiina nutitelefonide tootjad on domineerinud ja isegi ĂĽletanud lääne disaini ja innovatsiooni – kommunistliku partei vähese abiga. Avatud on see, kas Apple’il on endiselt koht Hiinas.


Artikkel / algselt avaldatud inglise keeles, keskmisel.

Pilt: Nikktage / Reuters

Seonduvad postitused

Back to top button

Tuvastati reklaamiblokeerija

Meie saidi kasutamise jätkamiseks peate eemaldama AD BLOCKERI AITÄH