Apple sai imporditollimaksudest vabastuse pärast USA ja Hiina vahelist “vaherahu” kaubandust

Apple võib saada 15-protsendilise vabastuse Hiina imporditariifidest sellistele toodetele nagu iPhone, iPad ja MacBook. 15. detsembril jõustuvad tariifid põhjustavad näiteks ettevõtte Apple nutitelefonide väärtuse kasvu umbes 150 dollarit.

Otsus sĂĽndis pärast Hiina ja USA vahelise kaubandusliku vaherahu esimese etapi allkirjastamist, jätkas Bloomberg. Dan Ivese, Wedbush Securitiesi esindaja sõnul oli tehing omamoodi “jõulukink” Donald Trumpilt Apple’ile, kuna sellega suudeti jõuludega samal ajal ära hoida seadmete nõudluse järsk langus. AnalĂĽĂĽtikud ĂĽtlevad, et kui Cupertino hiiglane tõstab iPhone’i hinda, kogeb nõudlus 2020. aastal 6% langust.

Novembris esitas Apple uuesti taotluse Ameerika Ăśhendriikide kaubanduspoliitika agentuurile, föderaalsele kaubanduskomisjonile, 15-protsendilise maksuvabastuse saamiseks 11 oma tootele, sealhulgas iPhone’i ja iMaci arvutite parandamiseks kasutatud komponentidele AirPods. Eranditaotluses märkis ettevõte, et tal ei õnnestunud leida tootjat väljaspool Hiinat, kes suudaks rahuldada USA nõudlust oma toodete järele.

Viimastel aastatel on Hiinast saanud Apple’i peamine tootmisbaas mitte ainult seetõttu, et ta on edukalt värbanud sadu tuhandeid kvalifitseeritud töötajaid kiiresti kasvavatele tellimustele vastamiseks, vaid ka nende tootmiskohtade ĂĽmber tekkiva keeruka komponentide ja logistika ökosĂĽsteemi tõttu.

Selle aasta juunis kavatseb Apple kolida 15–30% oma toodangust väljapoole Hiinat. Ettevõte peab seda liiga suureks riskiks, et tugineda suuresti Hiina toodangule, ja on veelgi süvendanud muret Washingtoni ja Pekingi vahelise pinge suurenemise pärast. Kuna aga tehnikahiiglane ei suuda oma toodete tootmist Hiinast välja paigutada, on selle tegevjuht Tim Cook panuse teinud USA valitsuse survet oma toodete kaitsmiseks.

Selle aasta septembris kiitsid USA reguleerivad asutused heaks Apple’i nõutavad 15 tariifivabastuse taotlust. Kuid ettevõte ei pääse uue Mac Pro viie komponendi 25-protsendilisest maksust. Erandid lĂĽkati tagasi, sest korraldusega ei suudetud tõendada, kuidas imporditollimaksude kehtestamisel oleks tõsiseid negatiivseid majanduslikke tagajärgi.