Apple’i, Samsungi ja Microsofti tarnijad on seotud lapstööjĂ”u ekspluateerimisega

Kuidas tunneksite end, kui saaksite teada, et teie nutitelefonil oli seitsmeaastaste laste kaevandatud materjalidest vĂ€lja töötatud aku? Amnesty International kritiseeris koostöös Kongo Demokraatliku Vabariigi valitsusvĂ€liste organisatsioonidega vĂ”imalikke sidemeid rahvusvaheliste ettevĂ”tete ja nende tarnijate vahel, kellel on lepingud lapstööjĂ”udu ekspluateerivate ĂŒksustega.

Aruanne oli tĂ€ielik ja selles öeldi, et Huayou Cobalti tĂŒtarettevĂ”te tarnija saatis laste kaevandatud koobalti mitmele Hiinas ja LĂ”una-Koreas asuvale ettevĂ”ttele.

SeejÀrel kasutatakse materjali liitiumioonakude valmistamiseks nutitelefonidest ja elektrisÔidukitest.

Selle tarnijaga ĂŒhenduses olevate ettevĂ”tete hulgas on Apple, Samsung, Microsoft, Sony, Volkswagen ja Daimler, kokku 16 rahvusvahelise ettevĂ”ttega.

The Verge kirjutas, et kuigi mĂ”ned ettevĂ”tted ĂŒtlesid, et neil pole sellisest ĂŒhendusest aimugi, siis Apple ja Microsoft ĂŒtlesid, et nad hindavad oma tootmisliinide partnereid.

Kuid Aministia Internacional ĂŒtleb, et kumbki ettevĂ”te ei ole esitanud piisavalt andmeid, et oleks vĂ”imalik oma koobaltivarustuse pĂ€ritolu kindlaks teha.

Koos vabaĂŒhendusega Afrewatch saadakse foto- ja videotĂ”endeid alaealiste ekspluateerimise kohta.

MĂ”ned lapsed ĂŒtlesid, et töötasid 12 tundi pĂ€evas, et mĂ”nel juhul teenida vĂ€hem kui ĂŒks euro.

“Glamuursed poelettid ja tipptasemel tehnoloogia turustamine on tĂ€ielikus kontrastis lastega, kes kannavad kivikotte, ja kaevuritest vĂ€ikestes kĂ€sitööna valminud tunnelites, kes riskivad korvamatut kopsukahjustust,” ĂŒtles Amnesty Internationali esindaja Mark Dummett avalduses.