Apple’i, Samsungi ja Microsofti tarnijad on seotud lapstööjõu ekspluateerimisega

Kuidas tunneksite end, kui saaksite teada, et teie nutitelefonil oli seitsmeaastaste laste kaevandatud materjalidest välja töötatud aku? Amnesty International kritiseeris koostöös Kongo Demokraatliku Vabariigi valitsusväliste organisatsioonidega võimalikke sidemeid rahvusvaheliste ettevõtete ja nende tarnijate vahel, kellel on lepingud lapstööjõudu ekspluateerivate üksustega.

Aruanne oli täielik ja selles öeldi, et Huayou Cobalti tütarettevõte tarnija saatis laste kaevandatud koobalti mitmele Hiinas ja Lõuna-Koreas asuvale ettevõttele. Seejärel kasutatakse materjali liitiumioonakude valmistamiseks nutitelefonidest ja elektrisõidukitest.

Selle tarnijaga ühenduses olevate ettevõtete hulgas on Apple, Samsung, Microsoft, Sony, Volkswagen ja Daimler, kokku 16 rahvusvahelise ettevõttega. The Verge kirjutas, et kuigi mõned ettevõtted ütlesid, et neil pole sellisest ühendusest aimugi, siis Apple ja Microsoft ütlesid, et nad hindavad oma tootmisliinide partnereid.

Kuid Aministia Internacional ütleb, et kumbki ettevõte ei ole esitanud piisavalt andmeid, et oleks võimalik oma koobaltivarustuse päritolu kindlaks teha.

Koos vabaühendusega Afrewatch saadakse foto- ja videotõendeid alaealiste ekspluateerimise kohta. Mõned lapsed ütlesid, et töötasid 12 tundi päevas, et mõnel juhul teenida vähem kui üks euro.

“Glamuursed poelettid ja tipptasemel tehnoloogia turustamine on täielikus kontrastis lastega, kes kannavad kivikotte, ja kaevuritest väikestes käsitööna valminud tunnelites, kes riskivad korvamatut kopsukahjustust,” ĂĽtles Amnesty Internationali esindaja Mark Dummett avalduses.