Arizona kaebas Google’i asukohaandmete kogumise ja tarbijakaitseseaduste rikkumise eest kohtusse

Arizona osariik kaebas Google’i kohtusse, kuna see kogus kasutajatelt andmeid ilma nende nõusolekuta. Tehnikahiiglast on sĂĽĂĽdistatud riigi tarbijakaitseseaduse rikkumises, jätkates juurdepääsu nutitelefoni asukohaandmetele isegi pärast seda, kui kasutajad on sõnaselgelt teatanud, et ei soovi oma teavet koguda.

Arizona osariigi ĂĽlemkohtus algatatud kohtuasja kohaselt peab Google tagasi maksma kogu andmete kogumisest saadud kasumi ja saab ka 10 000 dollari suuruse trahvi toimepandud rikkumiste eest.

Arizona peaprokurör Mark Brnovich ĂĽtles pressiteates, et Google’i teenuste kasutajad on arvanud, et nende andmed on privaatsed. Ettevõtted töötavad aga pidevalt välja uusi viise, kuidas teie privaatsusse tungida.

“Peaaegu võimatu on takistada Google’il kõigi liikumist ilma nende teadmata või nõusolekuta jälgimata,” ĂĽtles Mark Brnovich. Peaprokurör selgitas, et ettevõte petab kasutajaid, mistõttu on andmete kogumise protsessis mitteosalemine väga keeruline või isegi võimatu.

Google’i esindaja ĂĽtles rahvusvahelisele ajakirjandusele, et peaprokurör ja kohtuasjaga seotud advokaadid esindasid ettevõtet valesti. “Meie tooteid arendatakse alati privaatsust silmas pidades ja neil on tugev kontroll asukohaandmete ĂĽle,” ĂĽtles pressiesindaja ja lisas, et ettevõte loodab, et kogu olukord selgub.

See protsess on riikliku uurimise tulemus, mis algas 2018. aastal pärast seda, kui Associated Pressi aruanne näitas, et Google jälgib nutitelefonide asukohta mitme rakenduse ja teenuse kaudu, isegi kui kasutajatele privaatsusseadeid esitatakse.

Pidage meeles, et Google on silmitsi seisnud Euroopa ja Ameerika ametiasutuste ja reguleerivate asutuste kontrolliga. Sel aastal soovib ettevõte vaidlustada Ameerika Ühendriikide ülemkohtu monopolidevastase uurimise, mille eesmärk on hinnata, kas see järgib otsingumootorite ja Androidi platvormi jaoks väljatöötatud toodete konkurentsiseadusi.

Euroopas on tehnikahiiglased olnud Euroopa Komisjoni konkurentsi suunal “silmist”. Google’ilt mõisteti BrĂĽsselile umbes 8 miljardi euro suurune trahv pärast reklaamilepingute ja kõlvatu konkurentsiga seotud juhtumite maksmist. Viimane trahv määrati 2019. aasta märtsis ja oli “ainult” 1,49 miljardit eurot, kuid suurim oli seotud Androidi konkurentsivastaste tavadega.