Avastage NASA “Ă•udusgalaktikas” meie välise planeedi kohutavad saladused.

Aasta kõige jubedama päeva tähistamiseks otsustas Ameerika Kosmoseagentuur „Õuduste galaktikates“ kokku panna mõned kõige õõvastavamad kosmoseavastused. Julgemad kasutajad julgesid mitte ainult täiesti pühendatud lehtedel uurida eksoplaneetide ebasõbralikke saladusi, vaid said kasutada ka kahte 50ndatest inspireeritud plakatit.

See algatus on NASA planeetide uurimise büroo teadlaste ja kunstnike koostöö tulemus. Pressiteates mainitud reaktiivlennukite laboratooriumi uurija Thalia Rivera sõnul on veebisait võimalus näidata meie universumis eksisteerivat erinevat tüüpi eksoplaneedi evolutsiooni.

Lehte sirvides on kasutajatel juurdepääs teabele NASA kuue avastuse kohta ajavahemikul 1992–2011. Igal paneelil saate uurida eksoplaneeti ja selle maastikke, tähti, milles see ringleb, ja süsteeme, kuhu see sobib. Kõigi kosmoseelementide mõõtmete mõistmiseks võite neid isegi võrrelda Maa või meie päikesesüsteemiga.

Lehele tuntud maailmade hulgast võivad kasutajad leida näiteks HD 189733 b: eksoplaneedi, mille atmosfäär on täis silikaatmineraale, samu elemente, millest koosneb liiv. Oma tuule tõttu, mis ĂĽletab 6700 kilomeetrit tunnis, elab planeet pidevates tormitingimustes, miljonid purunenud “klaasikillud” lendavad suurel kiirusel.

Kokku on teadlased leidnud enam kui 4000 eksoplaneeti, millest suurema osa on viimase 15 aasta jooksul püüdnud Kepleri teleskoop. Kas on piisavalt julge uurida kuut kõige õõvastavamat planeeti? Kontrollige oma jõudlust (ja teadmisi kosmosest) NASA loodud lehel.