Beagle 2 uurimise 11 aastaks kadumise põhjus on hästi teada

Täna on paljastatud ĂĽks suurimaid saladusi Euroopa eriagentuuri (ESA) ajaloos. 25. detsembril 2003 kavandatud “maandumisega” on Beagle 2 sondi eesmärk otsida märke elust Marsil. Tema kadumisest pidi lõpuks teatama mõni nädal tagasi, sest ta ei saatnud kunagi signaali tagasi.

Kuni selle reede, 16. jaanuarini, päevani, mil see NASA abil avastati, leiti Beagle 2 lõpuks Marsi maapinnalt, 11 aastat hiljem. Sondi tootis Suurbritannia kosmoseagentuur vaid kolme aastaga ja see oli osa ESA esimesest missioonist Marsile, kuid tegelikult ei saatnud ta Maale tegelikult “elus” signaali.

Pärast kadumist on ESA kasutanud Marsi ümber tiirlevat NASA sondi kaamerat, et leida Beagle 2, mis tunnistati kadunuks kaks kuud pärast saabumist punasele planeedile. Saladus lahenes täna, nagu kinnitas Suurbritannia kosmoseagentuuri tegevdirektor.

„Kosmoseuuringute ajalugu iseloomustavad nii õnnestumised kui ka ebaõnnestumised. “See avastus tõestab, et Beagle 2 on edukam juhtum, kui me arvasime, ja tähistab kahtlemata olulist sammu Marsi avastamisel Euroopa agentide poolt,” ĂĽtles David Parker.

Signaali saatmata jätmise põhjus võib olla päikesepaneelides, sest tehtud foto näitab ainult osa paneelidest, mis algselt Beagle’ile paigaldati. Kuna oli vaja mitte lahku minna, vaid kogu algselt arvutatud energia, ei suutnud sond “suhelda” planeediga Maa, mis asub Marsist umbes 92 miljoni kilomeetri kaugusel.

Beagle 2 ĂĽks peamisi loojaid Collin Pillinger ei saa kunagi teada, mis tema uurimisega juhtus, sest ta suri eelmise aasta mais. Tema kolleeg Mark Sims tunnistas, et magab pärast “igat jõulupäeva alates 2003. aastast” rohkem, olles end kadumise kohta kĂĽsitlenud. Kosmoseagentuuri järgmised Marsi uurimise plaanid on kavandatud 2018. aastaks.

Ka 2018. aastal väljub Marsile erauurimismissioon, mis viib läbi Portugali teadlaste katseid: esimesed Marsi tehased võivad kuuluda Porto ja Minho ülikoolide üliõpilastele.

Kirjutage märkmeid: Galeriisse lisatakse rohkem pilte

Kirjutatud uue ortograafilise testamendi järgi