Brasiilia keelab blokeeritud mobiiltelefonide müümise operaatorvõrkudele

Brasiilia kohus leidis, et püsikliendilepingutega seotud mobiiltelefonide müük on ebaseaduslik, mis nõuab klientidelt teatud aja jooksul operaatori võrgus püsimist.

Otsuse tegi 1. regiooni föderaalne piirkondlik kohus, kes määras trahviks 50 000 reaali (ligi 20 000 eurot) mobiilioperaatoritele, kes otsust ei täida. Kohtunikud rahuldasid riigiprokuratuuri apellatsiooni madalama astme kohtu otsuse peale, mis pidas lojaalsuslepingut seaduslikuks ega nõustunud juhtumi esimese hinnanguga.

Selle käigus väidavad operaatorid, et lojaalsus on Brasiilia sidet reguleeriva asutuse Anatel tunnustatud tava, mille eesmärk on kompenseerida ettevõtetele allahindlusi ja eritingimusi, mida nad klientidele seadmete ostmisel teevad.

Avaliku ministeerium väidab omalt poolt, et see samm nõuab klientidelt operaatoritega jänni jäämist ja selle nõude seaduslikkuse kahtluse alla seadmist.

Kohtunik leidis, et apellatsioonkaebus pidas riigiministeeriumi kahtlusi kehtivaks ja Anateli arusaama ebaseaduslikuks, väites, et pĂĽsikliendilepinguga seotud seadmete mĂĽĂĽk “kujutab endast vägivalda tarbija vastu”.

Kohtunik mõistab, et lojaalsus võimaldab operaatoritel mitte ainult hüvitada tehtud investeeringuid, et pakkuda kasutajatele allahindlust, vaid suudab ka selle summa küsida.

Portugali turul kehtib pĂĽsikliendileping perioodiks, mis ei ĂĽleta 24 kuud.

Kirjutatud uue ortograafilise testamendi järgi

Cristina A. Ferreira