BrĂĽsselil on turvalisema Euroopa jaoks 38 miljonit. Valitud on Portugali kĂĽberturvalisuse projekt

Ajal, kui küberrünnakud tähistavad pandeemia COVID-19 perioodi, kuulutas Brüssel välja 38 miljoni euro suuruse rahastamisprogrammi turvasektoris. Horisondi 2020 kaudu on teadus- ja innovatsiooniprogrammi eesmärk toetada „innovaatilisi projekte“ elutähtsa infrastruktuuri kaitsmisel küber- ja füüsiliste ohtude eest. Üks viiest valitud on riiklik projekt.

ENSURESEC on Portugali projekti nimi, mida koordineerib Uute tehnoloogiate instituut (INOV INESC) ja millele saab Euroopa Komisjon (EÜ) umbes 7,7 miljonit eurot. Nagu EÜ selgitab, on selle lahenduse eesmärk kaitsta e-kaubanduse toiminguid küber- ja füüsiliste ohtude eest. Alates 1. juunist peaks projekt lõppema eeldatavasti 31. mail 2022.

Selleks sisaldab sĂĽsteem avatud lähtekoodiga “automatiseeritud ja riistvara tööriistakomplekti”. Lisaks fĂĽĂĽsilise ruumi ohtude mõju jälgimisele kavandatakse ka teadlikkuse tõstmise kampaaniaid väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele ning kodanikele. SĂĽsteem haldab ohte, alates pahatahtlikest e-kaubanduse rakendustest, tarneprobleemidest või sisekasutajate või klientide pettustest.

Kokku valiti programmis, mis soovib endiselt linnu nutikamaks ja turvalisemaks muuta, veel neli projekti Kreekast, Saksamaalt, Hispaaniast ja Itaaliast. Kuna alguskuupäevad on kavandatud selle aasta juunist oktoobrini, töötatakse programmi raames nelja aasta jooksul välja kõik viis lahendust. Teadusuuringute juhatus vastutab viie algatuse haldamise eest. ELi asutus viib lõpule ka lahenduste ettevalmistamise ja abisaajatega lepingute allkirjastamise.

Innovatsiooni, teadusuuringute, kultuuri, hariduse ja noorsoo volinik Mariya Gabriel on oma avalduses rahul, et Euroopa saab julgeolekuvaldkonnas loota rohkematele lahendustele. “Mul on hea meel, et suudame pakkuda horisondi 2020 kaudu veel ĂĽhte märkimisväärset summat turvalisuse, privaatsuse ja ohu leevendamise lahenduste jaoks.”

Kõik projektid valiti välja 14. märtsil 2019 algatatud väljakutse „Kaitse Euroopa infrastruktuuri ja inimesi Euroopa nutilinnades“ raames.