Cambridge Analytica juhtum kaebas Facebooki kohtusse

Ameerika Ăśhendriikide Washingtoni osariigi Columbia föderaalringkond kaebas Facebooki Cambridge Analytica skandaali ning kĂĽmnete miljonite kasutajate isikuandmete ebaseadusliku kättesaadavuse ja kasutamise eest kohtusse. Advokaat Karl Racine astus riigi nimel esimesed sammud, et karistada Mark Zuckerbergi ettevõtet privaatsuse rikkumiste eest. “Facebook ei suutnud oma kasutajate privaatsust kaitsta ja pettis neid selles osas, kellel on juurdepääs nende andmetele ja kuidas nad neid kasutavad,” ĂĽtles advokaat oma avalduses.

Karl Racine ütles, et Cambridge Analytica valesti kasutatud Facebooki esitatud andmed on vigastanud peaaegu poolt Columbia ringkonna elanikest. Kohtuprotsess lisab ka, et suhtlusvõrgustik petab inimesi oma andmete turvalisuse osas, peale selle, et see muudab platvormil privaatsuse võimaluste kontrollimise keeruliseks.

New York Timesi andmetel tuleks advokaatide sõnul hoolikalt uurida ka uut teavet, mille kohaselt Facebook toetab eile avalikustatud andmetele juurdepääsu kasutajate sõpradelt sellistele tehnoloogiagigantidele nagu Microsoft, Netflix või Amazon. Ja et Columbia ringkond sunnib sotsiaalvõrgustikke rakendama protokolle, et tagada inimeste ohutus ja privaatsus, lisaks kannatanute kasutajatele hüvitise otsimisele.

Lõpuks lisas Karl Racine, et veel üks riigiprokurör uurib Facebooki käitumist ning Mark Zuckerbergi ettevõtte vastu võib olla mitu kohtuasja.

Facebook on olnud mitme kasutajate vigastuste eest vastutuse nõudmise sihtmärk. Näiteks Portugalis esitas DECO suhtlusvõrgustiku vastu hagi, nõudes iga Portugali kasutaja eest kuni 2000 eurot. Itaalia trahvis Facebooki kasutajaandmete müümise eest 10 miljonit eurot, ilma et teda oleks sellest nõuetekohaselt teavitatud. Jääb aga oodata, milliseid sanktsioone Brüssel Mark Zuckerbergi ettevõtte suhtes rakendab, kusjuures Euroopa Parlamendi liige, europarlamendi liige Carlos Coelho palub selgitust selle kohta, kuidas hüvitada hüvitist kasutajatele, keda nende andmete rikkumine kahjustas.