Coimbras arendatavat robotjuhtimistarkvara kasutab BMW kontsern

Tarkvara on esimene robotiliidese koostöös tegutseva roboti KUKA MATLAB-liides, mis kuulub robootika valdkonnas maailma juhtpositsiooni ning Coimbra ülikooli teadus- ja tehnikakooli (FCTUC) andmetel on see juba praegu kasutusel suurtes ettevõtetes, nagu see juhtub. BMW kontsern Saksamaal, samuti mitmetes ülikoolides üle maailma.

Rohkem kui kahe aasta pikkune arendustöö ja “Kuka Sunrise Toolbox” tehti kättesaadavaks kui tarkvara tasuta litsents, millel on rohkem kui 100 funktsiooni, mis võimaldavad näiteks kontrollida robotite liikumist ja käsitsi täpset määratlust. Samuti on olemas täiustatud matemaatilised tunnused ja algoritmid, mida saab uurimistöös kasutada.

Projekti juhtivteadur Mohammad Safeea tõstis selle tööriista ĂĽhe eelisena esile ka töö lihtsust. “Tarkvara võimaldab robootika alaste teadmistega kasutajatel olla võimeline robotit töötama tundide jooksul, ilma et oleks vaja täpsemaid teadmisi ja seadmete jaoks pikka kohanemisaega,” selgitas ta FCTUC avalduses.

Selle projekti tulemused on avaldatud rahvusvahelises robootika teatmeajakirjas “IEEE Robotics & Automation Magazine”. FCTUC video näitab mõningaid näiteid kasutamisest.

Pedro Neto, kes vastutab FCTUCi koostöös toimuva robootikalabori eest, tõstis esile selle roboti kättesaadavuse ideed kõigile kasutajatele. “Me tahame, et robot oleks kõigile kättesaadav, nii et see tarkvara on selles mõttes panus. See on võtmepunkt, kui arvestada, et koostöös toimivad robotid töötavad inimestega kõrvuti, näiteks tehastes või haiglates ning kus suhtlemine seadmetega on kogu päeva vältel pidev ja pidev.