COVID-19: Brüssel soovib, et Google järgiks rakenduste jälgimisel privaatsuseeskirju

Pärast seda, kui Google ja Apple kuulutasid välja partnerluse COVID-19 vastu võitlemiseks jälgimisrakenduste väljatöötamise kaudu, kutsus Euroopa Komisjon Mountain View’i hiiglasi ĂĽles austama kogukonna väärtusi ja privaatsuseeskirju.

Euroopa siseturgude volinik Thierry Breton ĂĽtles, et rakendus võib olla “kasulik uue koroonaviiruse leviku piiramiseks”, kuid on hädavajalik, et selle arendamine ja koostalitlusvõime järgiks Euroopa privaatsuseeskirju. Thierry Bretoni sõnavõtud pärinevad pärast videokonverentsi kohtumist Google’i tegevjuhi Sundar Pichai’ga, kes edestas Lusat.

Sel ajal, kui anonüümsete isikuandmete jälitamise taotlused ilmusid mitmes EL-i riigis, väitis Euroopa Komisjon, et geolokatsiooniandmete kasutamine COVID-19 pandeemia ohjeldamiseks oli vastuolus ELi määrustega. Portugalis ütlesid nii peaminister António Costa kui ka vabariiklaste president Marcelo Rebelo de Sousa, et nad ei vali geolokatsiooni, sest see on põhiseadusega vastuolus.

Just sel nädalal avaldas Brüssel liikmesriikidele ühise lähenemisviisiga tegevuskava, mis suurendab kasutajate privaatsust austavate rakenduste tähtsust. Selles dokumendis selgitatakse, et COVID-19 vastu võitlemiseks loodud rakendused tuleb deaktiveerida kohe, kui pandeemiaperiood lõpeb ja kõik kogutud andmed kustutatakse.

Rakendused peavad olema vabatahtlikult kasutatavad ja põhinema Euroopa nõusolekul, järgides isikuandmete kaitse üldmäärusi, mis kehtivad alates 2018. aastast. „Kui kasutajad kasutavad jälgimisrakendusi, peavad nad oma andmeid jätkuvalt kontrollima,” seisab dokumendis.

Tuleb meeles pidada, et Google ja Apple on selgitanud, et kasutajaid jälgivaid rakendusi ei hakka valitsus kodanikele peale suruma, samad põhimõtted kehtivad ka riigiasutuste jaoks. Juurdepääs API-dele rakenduste loomiseks on piiratud tunnustatud rahvatervise agentuuridega. Selle eesmärk on Bluetoothi ​​tehnoloogia abil “aidata valitsustel ja tervishoiuasutustel viiruse levikut vähendada”, kusjuures kasutajate privaatsus ja turvalisus on olulised elemendid, garanteerib ettevõte.

Euroopa siseturgude volinik kohtus ka YouTube’i tegevjuhi Susan Wojcickiga. Tabeli all arutatakse veebipõhiste kitsaskohtade ärahoidmiseks vajalikke samme, viidates digitaalsete videoplatvormide võetud kohustustele halvendada ringhäälingut ELis ajal, mil sotsiaalse isolatsiooni tõttu on kõige suurem nõudlus.