COVID-19: Google ja Apple loovad koos lahenduse valehäirete vältimiseks

Eelmisel nädalal teatasid Apple ja Google partnerlusest COVID-19 pandeemia vastu võitlemiseks, kuid öelda on veel palju. Sel nädalavahetusel tutvustas õunaettevõte The Verge’i veel ĂĽksikasjadega, mõistes Bluetoothi ​​ja rakenduste jälgimise piiranguid.

10. aprillil avaldasid kaks tehnigiganti pressiteateid, mis näitasid nende ĂĽhiseid jõupingutusi. Selle algatuse eesmärk on Bluetoothi ​​tehnoloogia abil “aidata valitsustel ja tervishoiuasutustel viiruse levikut vähendada”, kusjuures kasutajate privaatsus ja turvalisus on oluline element, mis tagab ettevõtetele.

Siiski on piiranguid, mida tuleb selgitada. Väljaande andmetel saavad jälgimisrakendused valehäirete vähendamiseks arvestada hoiatuste väljastamisel kasutaja teiste inimeste läheduse kestust. Seega hoiatab rakendus ainult siis, kui kasutaja on COVID-19-ga nakatunud inimese läheduses piisavalt kaua, umbes viie minuti jooksul.

Teine tehnoloogia piirang on seotud kasutaja asukohaga. Kui inimene on tänaval ja on lähedal inimesele, kes on nakatunud COVID-19-ga, ei saa ta hoiatust. Kuid kui sõidate näiteks bussi, saate suurema tõenäosusega nakatunud inimese hoiatuse.

Apple’i ettevõte annab lisateavet selle kohta, kuidas jälgimise API töötab. Nagu algselt teatati, käivitavad kaks ettevõtet esialgu API, mis võimaldab Androidi ja iOS-i seadmete koostalitlusvõimet rahvatervise asutuste rakenduste kaudu. Rakendusi saab alla laadida App Store’ist ja Google PlayStore’ist.

Nüüd on teada, et kui funktsioon on operatsioonisüsteemi integreeritud, peab kasutaja enne Bluetooth-signaalide saatmise ja vastuvõtmise alustamist API-d aktiveerima. Ja kui teil pole praegust tervishoiurakendust, on teil pärast rakenduse installimist endiselt ligipääs viimase 14 päeva lähedusse.

Kuid ja nagu The Verge märgib, ei taga need toimingud veatut süsteemi. See strateegia ei pruugi valehäireid täielikult kõrvaldada, ajal, mil pole vaja palju aega veeta nakatunud inimesega viirust püüdmas. Tehnoloogia võib aga tõhusaks muutuda alati, kui võimud on valmis blokeerimismeetmeid peatama.

Kuidas jälgimist kasutatakse COVID-19 vastu võitlemiseks?

Viimastel nädalatel on mitmed riigid kasutanud COVID-19 juhtimiseks nutitelefoni kasutaja asukohaandmeid ka väljaspool Euroopat. Näiteks jälgib USA kodanike mobiiltelefone, et kontrollida, kuidas nad pandeemia ajal uut koronaviirust liigutavad ja levitavad. EÜ teatas ise märtsi lõpus projektist, mille raames ta palub mitmetelt Euroopa operaatoritelt kasutajate geograafilise asukoha andmeid, tagades, et kodanike privaatsuse kaitsmiseks kogutakse ja anonüümselt andmeid.

Portugalis ja Portugali tech4COVID19 liikumise kaudu töötati välja platvorm Covidografia, mis annab COVID-19 sümptomaatilise enesehinnangu populatsioonis. See tehnoloogia loob anonüümsed ja salastatud fotod Portugali elanikkonna COVID-19 sümptomitest ja arengust, võimaldades riigis anonüümselt jälgida ülekandevõrku.