Draakoni meeskonna ajalootegemise käivitamine oli alanud.  Järgige edastust SAPO TEK-iga

Draakoni meeskonna ajalootegemise käivitamine oli alanud. Järgige edastust SAPO TEK-iga

SpaceX valmistub mehitatud lennu ajalukku ja debüüdi, käivitades Falcon 9 pardale sõidu Crew Dragoni. See järgneb Bob Nasani astronaudid Bob Behnken ja Doug Hurley rahvusvahelisele kosmosejaamale. See on Elon Muski ettevõtte viimane samm inimeste kosmosesse transportimise kohta sertifikaadi saamiseks, kusjuures SpaceX plaanib 2021. aastaks minna 10-päevasele kosmosereisile.

Ilmaolude lubades lahkub Crew Dragon Floridas Kennedy kosmosekeskusest kosmosesse kell 21.33 (Lissaboni aja järgi). NASA kannab sĂĽndmust otseĂĽlekande kaudu YouTube’i kaudu. Saated algavad neli tundi enne käivitamist ja saavad SAPO TEKiga jälgida ajalooliste missioonide loendamist.

Draakoni Draakoni katselend on esimene USAst alates 8. juulist 2011, mis langeb kokku programmi viimase kosmosesĂĽstiku missiooniga. Sellest ajast peale on NASA paigutanud oma astronaudid rahvusvahelisse kosmosejaama “teekonnale” Venemaa kosmoseaparaadilt Sojuz.

Käivitamine tähistab ka esimest korda, kui privaatne kosmoseaparaat viib kosmonaudid kosmosesse. Esialgne käivitamise kuupäev oli kavandatud 7. maini, kuid see lükati 20 päevale, seejärel kinnitati hiljuti, et uus kuupäev on sel kolmapäeval 27. kuupäev.

Missioon 6-aastase ettevalmistusega

2015. aastal näitas Space X esimest korda pärast 2011. aastat Ameerika pinnalt NASA astronautide kosmosesse Crew Dragoni sisemust – kapslit, mille ta soovis kätte saada.

Aasta hiljem katsetab kosmoseettevõte Elon Musk langevarjusüsteemi, mis toob astronaudid Maale tagasi. 2019. aastal hakkas Dragon SpaceX Crew sattuma Falcon 9 raketi pardale, valmistudes lõplikult ette oma esimeseks katseks.

Hiljem samal aastal käivitas SpaceX mootori, et täiustada lõpueksamite viimaseid ettevalmistusi. SEE SpaceXi kosmosesüstik väljus 2. märtsil rahvusvahelisse kosmosejaama. Pardal mehitamata jäänud lennuk väljus Floridas Kennedy kosmosekeskusest kell 7.49 ja seda tõukas rakett Falcon 9.

2019. aasta mais kinnitas SpaceX aga pressikonverentsil, et üks mehitatud kosmoselendudeks mõeldud Crew Dragoni kapslitest hävitati Floridas toimunud katse käigus. Sõiduki kaotus on SpaceX-i jaoks märkimisväärne tagasilöök. Pardal mehitamata kapsel veetis viis päeva ISS-is missioonil, enne kui naasis ja maandus edukalt Atlandi ookeanil.

Juba 2020. aastal, olles teinud koostööd Space Adventuresiga turistide kosmosesse paigutamiseks, loob SpaceX oma reisipakkumiste laiendamiseks jätkuvalt uusi sidemeid sektori ettevõtetega. Seekord liitus ta Houstonis asuva kosmoseettevõtte Axiomiga, et saata turiste kosmosesse, täpsemalt rahvusvahelisse kosmosejaama.