E-raamatute hinnakartellide uurimine Euroopas teeb veel ĂĽhe sammu

Euroopa Komisjon on algatanud avaliku arutelu, mille käigus palutakse huvitatud isikutel kommenteerida monopolidevastases protsessis osalenud viiest ettevõttest nelja ettepanekut e-raamatutes kunstlikult hindu kehtestada.

Euroopa konkurentsiasutuste menetlus algas eelmise aasta detsembris, kaheksa kuud pärast Euroopa konkurentsiõigust rikkuvate väidetavate tavade uurimise algust.

Pärast nelja kirjastuse ja Apple’i kaasatud tegevust otsustas ettevõte esitada EĂś-le rea ettepanekuid, mis nende perspektiivis lahendavad Euroopa probleemi ja tagavad konkurentsi Euroopa digitaalsete raamatute turul.

Ettepanekuga nõustumisel on protsess lõpule viidud, kui see ei jätku ning võib põhjustada rahalisi karistusi ja tegevusi, mis muudavad ettevõtte ärimudelit või turule pakutava teabe liiki.

Avalike konsultatsioonide, mis algavad ja kestavad üks kuu, eesmärk on koos EÜ ettevalmistatavate turutestidega testida tegevuse kui Euroopa teadusuuringutes tuvastatud turutõrgete lahendamise mehhanismi kehtivust. .

Tuleb märkida, et väljaspool seda protsessi osales ainult üks kirjastaja, Pearsoni Briti pingviin, kes otsustas protsessi pooleli jätta. Esitatud ettepanekutega on seotud Simon & Schuster, Harper Collins, Hachette, Holtzbrinck ja Apple.

Protsessile eelnenud uurimistes leidsid Euroopa ametiasutused tõendeid kirjastaja vahelise tehingu ja Apple’i kokkumängu kohta, mis viis hinnad kokku ja õõnestas e-raamatute Euroopa tarbijateni jõudmise väärtust.

See probleem on seotud ärimudeliga, mida kirjastajad kasutavad e-raamatute mĂĽĂĽmisel, antud juhul App Store’i. Traditsioonilised hulgimĂĽĂĽgilepingud on asendatud agendilepingutega, mis standardiseerivad klausleid ja annavad ettevõttele jaemĂĽĂĽgihindade osas suurema võimu.

Kirjutatud uue ortograafilise testamendi järgi

Cristina A. Ferreira