ELi riigid võivad uute soovituste põhjal välja jätta „kõrge riskiga” 5G tarnijad

Euroopa riigid võivad 5G-tehnoloogia pakkujaid oma telekommunikatsiooni infrastruktuuri põhikomponentidest piirata või isegi välja jätta. Selle uudise edastas sel kolmapäeval Reuters, tuginedes teemaga seotud allikatele, mis tagas otsuse lisamise uutesse suunistesse. Soovitused teeb Euroopa Komisjoni asepresident Margrethe Vestager teatavaks järgmisel nädalal, 29. jaanuaril.

Reuters selgitas „mittesiduvaid soovitusi“, mis on osa reast tegevustest, mille eesmärk on küberriskide lahendamine üksikutes riikides ja kogu Euroopa Liidus (EL) tervikuna. 2019. aasta märtsi alguses võttis Euroopa Parlament vastu küberturvalisuse seaduse, väljendades muret väidete pärast, et Hiina ettevõtete väljatöötatud 5G-seadmetel võivad olla volitamata juurdepääsuuksed („tagauksed”), mis võimaldaksid tootjatel ja ametivõimudel pääseda juurde volitamata juurdepääsule isikuandmetele ja ELi telekommunikatsioon.

Sel ajal esitas Euroopa rea ​​soovitusi, mille eesmärk on suurendada tarbijaseadmete, ühendatud toodete, veebiteenuste, asjade Interneti (IoT) seadmete ja esmatähtsa infrastruktuuri turvalisust. 5G-seadmete sertifitseerimissüsteemi vastuvõtmine tagamaks, et selle tehnoloogia kasutuselevõtt ELis vastab kõige kõrgematele ohutusstandarditele ja on tagaukstele vastupidav, ning suurem koostöö liikmesriikide ja Euroopa küberturvalisuse agentuuriga ENISA on mõned suunised.

Enne seda oli USA tekitanud muret ZTE ja Huawei pärast, keda sĂĽĂĽdistati riigi nuhkimises, kuni 2019. aasta mais otsustas Donald Trumpi administratsioon jätkata Huawei tehnoloogia blokeerimist. Sellest ajast alates on tal keelatud oma toodete ja teenuste mĂĽĂĽmine Põhja-Ameerika ettevõtetele ning riigis tehnoloogia ostmine, kuid Huawei on siiski suutnud “pääseda” mustast nimekirjast järjestikuste 90-päevaste peatustega, millest viimane lõppes 16. veebruaril 2020. Kuid vastavalt Reutersile avaldatud teave, ei esita esitatavad soovitused ĂĽhtegi konkreetset riiki ega ettevõtet.

“Kõrgema riskiga tarnijate suhtes rakendatakse rangemaid turvameetmeid tuumainfrastruktuuri võrgu tundlikumate komponentide suhtes,” selgitas allikas ametile. Teised soovitused võivad viia Euroopa riigid algatama auditeid või isegi väljastama kõrge riskiga tarnijatele sertifikaate, samuti on soovitatav töötada koos mitme ettevõttega ja neid hinnata.

5G Portugalis millal?

Uue põlvkonna mobiilsidevõrgud on reaalsus juba mitmes riigis, nimelt Ameerika Ăśhendriikides, kuid Portugalis on 5G strateegia tutvustamine olnud mõnevõrra viivitatud, kuna see lĂĽkati edasi septembris 2019. Valitsus- ja sideministri sõnul – infrastruktuur ja elamuehitus, plaanid Valitsuse 5G strateegia tuleb kohe esitada. Sel esmaspäeval selgitas Alberto Souto de Miranda, et 5G strateegia määratlemise projekt ootab ministrite nõukogu ja seda tuleb esitada “päevade” jooksul.

Detsembris jättis USA riigisekretär Mike Pompeo Portugali visiidil taas hoiatuse Hiina tehnoloogia ohu kohta 5G-s. Kuid sel hetkel oli Portugal taas idee keelata tehnoloogia Hiina ettevõtetelt, näiteks Huawei.