Endine YouTube’i töötaja sĂĽĂĽdistas võrku kasutajate “sõltuvuses”

Kui palju aega veetsite YouTube’i soovitatud videote vaatamiseks? See kĂĽsimus on olulise platvormidega seotud arutelu keskpunkt. Seda seetõttu, et endine Google’i töötaja Guillaume Chaslot, kes töötab kasutajate jaoks sisu kuvamise eest vastutava algoritmiga, esitas tänavusel DisinfoLabi konverentsil oma kõneluste käigus mitmeid kaebusi.

LOE: YouTube Music ja YouTube Premium jõuavad Brasiiliasse; uusi teenuseid avastada

Chaslot väidab, et videosoovitused on puudulikud ega viita sageli asjakohasele sisule. Intervjuus ajalehele The Next Web ĂĽtles ta siiski, et see pole peamine probleem: ekspert sĂĽĂĽdistas YouTube’i tehisintellektitehnoloogia kasutamises, et kasutajad saaksid platvormi kĂĽlge “haakida” ja põhjustasid neile aja raiskamise.

Ăśks ĂĽhes endine töötaja sĂĽĂĽdistab YouTube’i tehisintellekti kasutamises platvormi kasutajate ĂĽhendamiseks – Foto: Rodrigo Fernandes / TechTudo

Endine töötaja sĂĽĂĽdistab YouTube’i tehisintellekti kasutamises platvormi kasutajate ĂĽhendamiseks – Foto: Rodrigo Fernandes / TechTudo

DisinfoLabi konverentsil peetud pöördumises teatas Chaslot, et kasutajad on YouTube’ilt lõpuks saanud sensatsioonilisi soovitusi. Näidates, et enamikul juhtudel on videod kahjutud, väidavad eksperdid, et mõned neist võivad olla väga problemaatilised ja tĂĽĂĽtud. Mõeldes YouTube’i pakutava “sõltuvuse” lõpetamise viisile, lõi Chaslot alternatiivse platvormi, projekti AlgoTransparency, mis lubab kasutajatele suuremat läbipaistvust.

TechTudo soovib, et YouTube näitas, et AlgoTransparency on väljaspool YouTube’i ehitatud platvorm ja see ei suuda näidata, kuidas võrgu video soovituste algoritm töötab. Lisaks väitsid ettevõtted, et nad ei nõustu mõõdikute jaoks kasutatud meetodiga ja järelikult ei nõustu AlgoTransparency’i avaldatud andmetega. Chasloti väidete osas keeldus YouTube kommentaaridest.

Google ei paku veel kasutajatele võimalust saadud soovitusi kontrollida. Mõnda kanalit on võimalik blokeerida, kuid sellegipoolest võib Chaslot öelda, et algoritm võib siiski jätkata kunstliku intelligentsuse tõlgendatud videotega sarnaste videote näitamist. Eksperdid väidavad, et on ainult üks lühiajaline lahendus: funktsioonide välistamine.

Pikas perspektiivis nõuab Chaslot ettevõtete suuremat läbipaistvust ja ka kasutajate suuremat kontrolli oma tarbimise ĂĽle. Vahepeal soovimatu sisu tagajärgede vältimiseks kasutab see ekspertide sõnul Chrome’i laiendust nimega Nudge, mis eemaldab võrgufunktsioonid, mida võiks pidada sõltuvust tekitavaks, näiteks Facebooki uudistevoog ja YouTube’i soovitused.

Chasloti sõnul vastutab YouTube’i algoritm iga päev enam kui 700 miljoni tunni videote vaatamise aja eest ja isegi selle ehitanud inimesed ei saa täielikult aru, kuidas see töötab. AlgoTransparency eesmärk on mõista, millist teavet platvorm oma kasutajatele pakub.

Chaslot ütleb oma veebisaidil, et YouTube kasutab videote analüüsimiseks igapäevaselt mitmel etapil põhinevat programmi. Esimene samm koosneb loendist, mis on saadaval veebipõhiseks konsultatsiooniks ja millel on Ameerika Ühendriikides üle tuhande kanali. See arv uuringute arenedes suureneb. Koondatakse kõik soovitatud videod nende kanalite avaldatud uusimast sisust. Seejärel võrreldakse, millist kanalit platvorm kõige rohkem näitab.

Veebisaidil saavad kasutajad märksõna järgi filtreerida, et teada saada, milliseid videoid platvorm soovitas – ja mitu korda – sel päeval. Samuti on võimalik filtreerida kuupäeva järgi. Kuna projekti veel arendatakse, on uuringud piiratud ja keskendunud Ameerika Ăśhendriikidele ja Prantsusmaale.

Via: TNW ja AlgoTransparency

YouTube’i rakenduse sulgemine ja videote kuulamise jätkamine

YouTube'i rakenduse sulgemine ja videote kuulamise jätkamine

YouTube’i rakenduse sulgemine ja videote kuulamise jätkamine