ESA paljastas, kuidas loodi väike tehnoloogia "aju", mis aitas sellel kosmosega tutvuda – Science
BLOG

ESA paljastas, kuidas loodi väike tehnoloogia "aju", mis aitas sellel kosmosega tutvuda – Science

Mootori sees, mis aitab teadusringkondadel kosmoseuuringuid teha, on väike tehnoloogiline aju, mis viib läbi olulisi ülesandeid. Mikrokiibiruum võimaldab teil täita mitmeid funktsioone: alates lihtsamatest ülesannetest, näiteks signaalide dekodeerimine Maalt satelliitide juhtimiseni, kuni keerukamate vastutusteni, näiteks kosmoselaevade juhtimise võimaldamine.

ESA mikroelektroonika osakond on alates 2002. aastast pidanud suurt kosmosekujunduste kataloogi, et aidata Euroopa spetsialiseeritud tööstustel ehitada kosmoseuuringute olulisi komponente.

Kosmosekiipide väljatöötamise ja valmistamise protsess ei ole täpselt odav ega kiire. ESA paljastas, et aja ja raha säästmiseks paigutasid erinevad tootjad palju kosmoseagentuuride projektide jaoks mõeldud mikroprotsessoreid ränivahvli tüübile.

20-sentimeetrine ränivahv, mis mahutab 30–80 erinevat tüüpi kosmosekiibi koopiat, millest igaühes on umbes 10 miljonit transistorit või kaitselülitit. 25 vahvli komplekti maksumus võib hõlpsalt ületada 2 miljonit eurot.

Mikroprotsessorid läbivad esialgse testimisfaasi, kui nad on endiselt vahvlis. Seejärel nad eraldatakse ja asetatakse spetsiaalsetesse pakenditesse, et viia need lõplikule kvaliteedikatsele. Kiip ühendatakse seejärel trükkplaadiga, mida kasutatakse kosmosetehnikates, näiteks satelliitides.

Näiteks LEON2-FT on üks tuntumaid kiibid, mille on välja töötanud ESA ja mis asub Proba-V mikrosatlite, satelliitvaatlejate perekonnas Sentinel Terra ja BepiColombo missioonil, mis kavatseb 2025. aastal liikuda Merkuurile.