ESA soovib droonid ületada satelliitidega. Tulemuseks on lähenemine uutele taevapiirkondadele
IGRE

ESA soovib droonid ületada satelliitidega. Tulemuseks on lähenemine uutele taevapiirkondadele

Projekti nimi on High Altitude Pseudo-Satellites ehk HAPS ning see seisneb platvormi väljatöötamises, mis suudab hõljuda või lennata suurel kõrgusel, umbes nagu tavalised lennukid, kuid satelliidiga sarnase konfiguratsiooniga. Lihtsalt nad ei ole avakosmoses ja võivad nädalaid või kuid jääda Maa atmosfääri, kattes selle piirkonna tõhusalt.

Praegu on ESA eesmärk 20 kilomeetri kõrgus, 10 kilomeetrit kommertslennust kõrgemal ja kus tuule kiirus on piisavalt madal, et hoida neid pikka aega samas asendis. Nii saavad nad jälgida seiret 500 kilomeetri ulatuses, võimaldades satelliitnavigatsioonisüsteemide jaoks täpsemat seiret ja jälgimist, side ribalaiust ja reservi.

Selle võimaluse uurimisega on seotud mitu meeskonda, kontseptsioon, mis on eksisteerinud juba üle 20 aasta ja mis võib tänapäeva seadmete ja tehnoloogia abil nüüd reaalsuseks saada. Ideaalne kombinatsioon on lennundusseadmete, suure jõudlusega päikesepatareide ja kergemate patareide minimeerimine ning ka anduri suuruse vähendamine madalama hinnaga.

Oktoobris toimus realiseerimise võimaluse tõestamiseks konverents ja avati üleskutse selle valdkonna õpingute arendamiseks.

Selles piirkonnas on läbi viidud muid katseid, näiteks Airbus Zephyr, mis saavutas 2010. aastal rekordilised 14 päeva lendu ilma tankimata. Selle õhusõiduki uut versiooni Zephyr-T valmistatakse ette suurema kaalu toetamiseks, kuid on ka teisi erinevaid algatusi, nagu näiteks Stratobus Thales Alenia Space’ist, mis suudab vedada 250 kg lasti.