Euroopa Komisjon algatas pandeemia ajal uue veebipõhise kaubanduspettuse uurimise

Kuna pandeemia COVID-19 levib kiiresti kogu Euroopas, kasvab tarbijate hirmust ja ärevusest kasu lõigata püüdvate inimeste arv jätkuvalt. Veebipettused ja ebaõiglane e-kaubanduse praktika on tarbijakaitsekoostöö võrgustiku (CPC) silmis.

BPK ĂĽtles, et petturid ĂĽritasid alati leida uusi võimalusi võimude jälgimise eest “põgenemiseks”. Seega viib BPK kõige probleemsemate suundumuste väljaselgitamiseks ja tarbijate kaitsmiseks läbi „pĂĽhkimise“: uurimise Euroopa veebikaubanduse tavade kohta.

Euroopa Komisjoni võrgustik ĂĽtleb, et praegu korraldatakse pettusi juhtumite tuvastamiseks kahes valdkonnas. Esimene on seotud veebiplatvormiga ja täiendab uurimist, mida BPK alustas 20. märtsil. “PĂĽhkimise” teine ​​esikĂĽlg tegeleb pandeemia perioodil suure nõudlusega toodete pakkumiste ja reklaamidega.

CPC asutused analüüsivad kauplemisplatvormidel ja veebipõhistes reklaamikampaaniates olemasolevaid kategooriaid, et teha kindlaks näiteks toodete müügi juhtumid, kus väidetakse COVID-19 ravimist või nakkusjuhtumite ärahoidmist. Lisaks kontrollivad nad, kas kauplejad üritavad sundida ostma tooteid, näiteks kaitsevahendeid ja desinfektsioonivahendeid, või tõsta hindu.

Ka Euroopa justiitsvolinik Didier Reynders kutsus üles tegema koostööd digitaalsete platvormide kaudu, paludes neil võtta meetmeid pettuste vastu. Volinikele ja CPC taotlustele on vastanud mitmed tehnika- ja e-kaubanduse ettevõtted, sealhulgas Google, Microsoft, Amazon või Wish.

Tuleb meeles pidada, et COVID-19 “imeravi” ja ravimeetodid pole Europoli ĂĽkskõikseks jätnud. Märtsis kinnitasid Euroopa agentuurid, et nad viivad läbi operatsiooni 2500 petturliku lingi eemaldamiseks veebisaitidel, sotsiaalvõrgustikes, veebiturgudel ja reklaamides.

Europoli andmetest selgus ka, et operatsiooni tulemusena vahistati 121 inimest ja potentsiaalselt ohtlikke farmaatsiatooteid konfiskeeriti kokku 13 miljoni euro ulatuses.

Europol on ĂĽhinenud jõupingutustega takistada COVID-19 muutumist kĂĽberkurjategijate “kullakaevanduseks”. Organisatsioon, samuti Euroopa Võrgu- ja Infoturbeagentuur (ENISA) ning CERT-EU on osa hiljutisest BrĂĽsseli algatusest, mille eesmärk on Euroopa kodanike digitaalne turvalisus.