Euroopa Komisjon App Store’i ja Apple Payga seotud monopolisĂĽĂĽdistuste uurimiseks

SEE Euroopa Komisjon teatas täna Apple’i vastu kahest uurimisest, millest ĂĽks oli suunatud Rakenduste pood ja ĂĽks Apple Pay. See samm toimub pärast mitmeid kaebusi, milles Apple sĂĽĂĽdistatakse rakendusturu monopoliseerimises ja mobiilimaksete valdkonnas vajaliku tehnoloogia domineerimises.

Esimeses uurimises hinnatakse, kas Apple’i juhised arendajatele, kes rakendusi ‌App Storepp kaudu levitavad, rikuvad EĂś konkurentsieeskirju. Teises analĂĽĂĽsitakse Apple Payga seotud tingimusi, kuna ainult Apple’i maksesĂĽsteemid kasutavad iPhone’i ja Apple Watchi NFC-funktsiooni.

Rakenduste pood

Täpsemalt keskendub App Store’i uurimine eelkõige rakenduste poes olemasolevale ostusĂĽsteemile ja piirangutele, mis võimaldavad arendajatel teavitada kasutajaid võimalikest alternatiividest väljaspool rakendusi ostmisel.

Uurimine pärast kaebust Spotify, mis teatas oma vaenust Apple’iga eelmise aasta alguses, kui kaebas App Store’i kaudu rakenduses tehtud tellimuste 30-protsendilise tasu eest. Vastavalt Voogesitus, Apple’i nõutavad tasud sunnivad teenust teie plaani väärtust suurendama lisatasu, asetades selle Apple Musicuga võrreldes ebasoodsamasse olukorda.

Lisaks väidab Spotify (teiste ettevõtete seas), et App Store’i sisemised ostud annavad Apple’ile „täieliku kontrolli suhete üle klientidega, kes tellivad kolmandate osapoolte teenuseid, demobiliseerivad ja piiravad juurdepääsu olulistele andmetele konkurentide tegevuse ja pakkumiste kohta”.

Spotify tähistas avalduses Euroopa Komisjoni otsust:

Täna on hea päev tarbijatele, Spotify’le ja teistele rakenduste arendajatele Euroopas ja maailmas. Apple’i konkurentsivastane käitumine teeb konkurentidele meelega haiget, loob ebaĂĽhtlase keskkonna ja jätab tarbijatele pikaks ajaks sisukaid valikuid. Meil on hea meel Euroopa Komisjoni otsuse ĂĽle uurida Apple’i ametlikult ja loodame, et nad võtavad viivitamatult meetmeid, et tagada kõigile digitaalmajanduses osalejatele õiglane konkurents iOS-i platvormil.

Uurimine järgneb ka Kanada e-raamatute ja digitaalse meedia levitajate eelmise aasta märtsis esitatud kaebustele Kobo, kes kaebas ka Apple Store’i kaudu ostetud toodetele ja teenustele Apple’i maksude kehtestamise ĂĽle. Nagu Spotify kaebuse puhul, väidavad kanadalased, et see meede põhjustab toote väärtuse kasvu, asetades selle Apple’i raamatupoodide pakkumistega võrreldes ebasoodsamasse olukorda.

Aasta aruande kohaselt Rahaline aegKobo väidab, et kui maksta Apple’ile 30% vahendustasu iga App Store’i mĂĽĂĽdud e-raamatu eest, on “kasumi teenimine peaaegu võimatu”, samas kui Apple’i enda raamatupoes pole sama kärpeid.

Apple Pay

Apple Payi kohta ĂĽtles komisjon, et uurib, kuidas Apple oma mobiilimaksetehnoloogiat opereerib, keskendudes kolmandate osapoolte teenuste piiramisele iPhone’i ja Apple Watchi NFC-funktsioonidele juurdepääsu piiramises.

Teenusetingimuste kohaselt loodavad nad teada saada, kas Apple vastutab “konkurentsi moonutamise ning valikuvõimaluste ja innovatsiooni vähendamise eest”.

Vastus Apple’ilt

Vastuseks väidetele ja uurimistele tegi Apple’i pressiesindaja järgmise avalduse:

Töötasime rakenduse App Store välja kahel eesmärgil: olla klientidele turvaline ja usaldusväärne koht rakenduste leidmiseks ja allalaadimiseks ning suurepärane ettevõtlusvõimalus ettevõtjatele ja arendajatele.

Oleme väga uhked lugematute arendajate ĂĽle, kes on meie platvormi kaudu uuendusi teinud ja edu saavutanud. Koos kasvades jätkame uute innovaatiliste teenuste – näiteks Apple Pay – pakkumist, mis pakuvad parimat kliendikogemust, vastates samal ajal valdkonna juhtivatele privaatsus- ja turvastandarditele.

On väga pettumus, et Euroopa Komisjon esitab põhjendamatuid kaebusi käputäielt ettevõtetelt, kes tahavad lihtsalt edasi pääseda ega järgi samu reegleid kui kõik teised. Me ei arva, et see on õige – me tahame säilitada võrdsed võimalused, kus kõik, kellel on otsusekindlust ja suurepäraseid ideid, saaksid hakkama.

Apple’i vastusest selgub, et eile pärastlõunal avaldatud “ootamatul” väljaandel oli muid põhjusi kui App Store’i eeliste kiitmine rakenduste ja kaubanduse turgudel ĂĽldiselt – seda kasutati ka ettevõtte eelnevalt kavandatud kaitsena.

Euroopa Komisjon ĂĽtles, et “uurib” Apple’i vastu suunatud väiteid “esmajärjekorras”, kuid ajalist piirangut selle protsessi kestmiseks ei seatud.

9to5Mac kaudu