Euroopa loob maailma suurima teleskoobi

Eile leppis Euroopa kokku maailma suurima teleskoobi loomises. Seadmed ehitatakse Tšiilis, Atacama kõrbes. Eeldatavasti 2022. aastani kestva teleskoobi ehitamine hõlmab enam kui miljardi euro suurust investeeringut.

Varustuse peamine peegel on läbimõõduga umbes 40 meetrit (suurim on praegu 10 meetrit) ja teleskoop ise on neli korda tugevam kui selle taseme maailmarekordiomanik.

See algatus pärineb Euroopa lõunapoolsest observatooriumist (Euroopa lõunapoolne observatoorium) ja kannab nime E-ELT (Euroopa äärmiselt suur teleskoop). See hõlmas 14 Euroopa riiki. Portugal on üks neist liikmesriikidest, kes pole projekti liitunud.

Selle hiigelteleskoobi abil, täpsema eraldusvõimega kui kõik muu, suurendavad teadlased võimet jälgida kaugeid planeete, musti auke ja muid aspekte.

ESO-l on samasse kohta paigaldatud muud muljetavaldavad vaatlusseadmed, näiteks VLT. Siiani on see peamine observatooriumi vastutusel olev installatsioon ja ühtlasi maailma suurim interferomeeter. Kasutage nelja teleskoopi peeglitega, mille läbimõõt on 8,2 meetrit.

Pildi nimi

Kirjutatud uue ortograafilise testamendi järgi

Cristina A. Ferreira