Euroopa operaatorid edastavad COVID-19 peatamiseks geograafilise asukoha andmed BrĂĽsselisse

Nutitelefoni asukohaandmeid kasutavad valitsused kogu maailmas üha enam, tagamaks, et kodanikud järgivad COVID-19 pandeemia ajal kohustuslikke isolatsiooni- või karantiinimeetmeid. Euroopa Komisjon on võtmas vastu strateegiat, mis aitab peatada haiguse levikut, ja on kohtunud tegevuskava koostamiseks Euroopa Liidu kaheksa suurema telekommunikatsioonioperaatoriga.

Euroopa Komisjoni projektis osalevate operaatorite hulgas on Reuteri teatel Vodafone, Deutsche Telekom, Orange, Telefonica, Telecom Italia, Telenor, Telia ja A1 Telekom Austria. Euroopa Komisjon tagab, et kodanike privaatsuse kaitsmiseks kogutakse ja anonüümselt andmeid. Lisaks teatas Brüssel, et kustutab teabe kohe, kui kriisiperiood lõpeb.

Otsus sündis pärast seda, kui siseturgude volinik Thierry Breton palus Euroopa operaatoritel teha Brüsseliga koostööd ja teha kasutajate nutitelefonidest andmed kättesaadavaks, et aidata COVID-19 levikut ennustada ja ohjeldada. Ametniku ajalehele POLITICO tehtud avalduse kohaselt kasutatakse andmeid ka nende kohtade ennustamiseks, kus haiglate seadmeid ja materjale kõige rohkem vaja on.

Euroopa andmekaitse valvekoer ütles, et projekt ise ei riku privaatsuseeskirju, kuid õigete reeglite kehtestamise korral võib see toimimist tekitada. Ameti eest vastutav Wojciech Wiewiorowski märkis Reutersile, et Brüssel peaks selgelt määratlema, milliseid andmeid ta soovib hankida, et säilitada projekti läbipaistvus ja vältida arusaamatusi. Ametnik ütles ka, et Euroopa Komisjon peaks piirama andmetele juurdepääsu vastava ala spetsialistidega.