Euroopas on vastu võetud seadused, mis nõuavad, et Google’il, Amazonil, Skyscanneril ja TripAdvisoril oleksid läbipaistvamad äritavad

Täna Euroopa Parlamendis laiaulatusliku nõukoguga saavutatud kokkulepe hõlmab digitaalset turgu ja selle eesmärk on vältida ebaausaid tavasid ruumis, kus tegutseb rohkem kui miljon Euroopa ettevõtet, kuid on suunatud otse suurtele platvormidele nagu Google, Amazon, Skyscanner, TripAdvisor, Instagram, Facebook ja rakenduste poed, näiteks App Store. EP viidatud andmed näitavad, et hinnanguliselt kaubeldakse kogu digitaalse majandusega seotud kaupade ja teenuste eratarbimisest umbes 60% ja avaliku sektori tarbimisest 30% veebipõhiste vahendajate kaudu.

Avalduses teatas Euroopa Parlament, et see on esimene laiemat õigusakti ja käsitleb konkreetselt platvormide, aga ka veebiplatvormide ja otsingumootorite, nagu Amazon ja Google, suhet, millel peaks olema suurem läbipaistvus ja õiglased kaubandustavad. . Samuti on sihitud ettevõtted, kes müüvad veebiteenuseid, hotelle ja rakendusi.

Uued reeglid kehtivad ka rakenduste poodidele, nagu Apple App Store, Microsoft Store ja Google Play, ja sotsiaalvõrgustikele nagu Facebook ja Instagram, samuti hinnavõrdlusvahenditele, sealhulgas Skyscanner ja TripAdvisor.

“Me ei saa oodata veel aasta või kaks, enne kui muudame veebiplatvormi läbipaistvamaks ja õiglasemaks, see on suur ja kasvav turg, mida peame reguleerima, et luua platvormi ja ettevõtte vahel õiglased äritavad. Samuti peame kaitsma tarbijaid, kelle platvormid on nii olulised. Mul on hea meel, et meil on nĂĽĂĽd kokkulepe, mis muudab digitaalse siseturu õiglasemaks ja läbipaistvamaks, ӟtles läbirääkimisi juhtinud Euroopa Parlamendi liige Christel Schaldemose, eeldades, et tegemist on karmide läbirääkimistega.

Ebaõiglaseks tunnistatud tavade hulka kuulusid kaupade või teenuste otsingutulemustest eemaldamine või nende väljajätmine, nende klassifikatsiooni määratlevate omaduste kirjelduste esitamine ja mustade nimekirjade kasutamine. Selle seadusega kavatsetakse luua sisemine kaebuste lahendamise süsteem, et hõlbustada vaidluste lahendamist väljaspool kohut.

Liikmesriigid ning siseturu- ja parlamentaarne tarbijakaitsekomisjon pole vahelepingut veel kinnitanud. See valitakse ka täiskogu istungil ja selle peab heaks kiitma ELi ministrite nõukogu.

(värskenduses)