Europol lõhkus tuhandeid kasutajaid petnud võrgu

Europol lammutas skeemi, mis kaheks aastaks nõudis ohvreid kolmes tosinas riigis, nõudes Euroopa ametiasutuste nimel trahve. Conman, 27-aastane venelane ja umbes tosin kaastöötajat, kasutas arvutiviirust miljonite Interneti-kasutajate arvutisse sisenemiseks.

Invasiooniga kaasnes Europoli ja muu Euroopa politsei nimel leviv teade, milles öeldi kasutajatele, et nad peavad Interneti-ühenduse loomiseks trahvi maksma.

Ametivõimudel pole arvnäitajaid ei selle kohta, kui palju Interneti-kasutajaid probleem mõjutab, ega skeemi autoritele makstud summa kohta, kuid nad usuvad, et see arv võib ulatuda miljonite eurode ja tuhandete vigastatud isikuteni. Keskmine trahvisumma on 100 eurot.

Pettuse korraldaja, kes vastutas ohvritele väidetava trahvi edastanud viiruse väljatöötamise eest, arreteeriti detsembris Araabia Ühendemiraatides. Kaaslane, kelle ülesandeks oli skeemist raha välja pesta ja Venemaale saata, peeti mõni päev tagasi Hispaanias Costa del Solis kinni.

Selles skeemis kasutatud viirus on tuntud kui lunavara ja viimase kahe aasta jooksul on turva- ja viirusetõrjeprogrammidest väljumiseks läbi viidud 48 mutatsiooni.

Kirjutatud uue ortograafilise testamendi järgi