Facebook lõi rakenduse, mis maksab kasutajatele juurdepääsu oma andmetele

Facebook teatas sel nädalal, et käivitab uue rakenduse nimega “Study from Facebook”, mille eesmärk on koguda teavet nutitelefoni kasutajate kohta. Kogutud andmete hulka kuuluvad telefonile installitud rakendused, kasutajale kulutatud aeg ning kasutatud riik, seade ja võrgu tĂĽĂĽp.

Vastutasuks maksab Facebook nendele kasutajatele nende andmetele juurdepääsu lubamise eest. Ameerika ettevõte garanteerib, et ta ei näe teatud sisu, sealhulgas sõnumeid, paroole ja kasutajate külastatud veebisaite ning et iga osaleja võib projektist igal ajal lahkuda.

Uuring on saadaval Google Play poes Android-seadmetele, Ameerika Ühendriikides ja Indias. Kuid mitte kõik kasutajad ei saa rakendust installida. Facebook sihib kasutajaid reklaamide kaudu ja programmi registreerumiseks saavad klõpsata ainult need, kes seda näevad. Mark Zuckerbergi ettevõte ei avaldanud, kui palju see igale osalejale maksma peaks.

Ühest küljest on edukas Facebooki-uuring uuring vastuoluline. 2016. aastal salaja loodud pilootprojektina pakub rakendus 13–35-aastastele kasutajatele igakuist vautšerit 20 dollari väärtuses. Projekt lammutati lõpuks pärast seda, kui Tech Crunch avaldas selle olemasolu paar kuud tagasi.

Eelmiste sarnaste vaidluste vältimiseks paljastas Facebook, et osalejate vanust kontrollitakse ja alla 18-aastaseid ei lubata selle programmiga liituda. Lisaks kuvatakse mitu ekraani koos täpse kirjeldusega, milliseid andmeid rakendus kogub, ja kuidas neid kasutatakse.