Facebook soovib, et tema nõukogu “kuulaks” suurema võimsusega kasutajaid kui ettevõte ise

Novembris rääkis Mark Zuckerberg juba sõltumatu nõukogu struktuuri ideest ja nüüd pakub Facebook rohkem üksikasju uue projekti kohta, kuhu kuulub maksimaalselt 40 liiget ja millel on suurem võim kui sotsiaalvõrgustikul endal. Sel teisipäeval avaldatud dokumentide kohaselt loodab ettevõte integreerida kõik töötajad selle aasta lõpuks.

Kui dokumendid avaldati, väljendas Mark Zuckerberg rahulolu enda loodud sotsiaalvõrgustiku ĂĽle, pidades silmas “ĂĽht kõige olulisemat projekti”, mille ta on viimastel aastatel välja töötanud. Ettevõtte tegevjuht kirjutas ka kirja, milles selgitas selle juhatuse loomise põhjuseid.

Aga kuidas see töötab? Nagu ettevõtte tegevjuht selgitas, saavad kõik, kes Facebooki otsusega ei nõustu, pöörduda sotsiaalvõrgustiku poole ja lühidalt selle sõltumatu juhatuse poole. Ja see juhatuse otsus jääb viimaseks, isegi kui keegi Facebookist ei nõustu, isegi Mark Zuckerberg ise. Business Insideri väitel garanteeris ettevõte ajakirjanikega peetud kõnes, et otsuse saab tagasi lükata ainult siis, kui see ei järgi seadust.

“Nõukogu tugineb Facebooki väärtustele, et teavitada oma otsustest ja selgitada oma mõtlemist avalikult, et kaitsta inimeste privaatsust.”

Nii kavatseb nõukogu kaitsta kogukonda, toetada õigust sõnavabadusele ja tagada, et Facebook täidab oma kohustust inimeste turvalisuse tagamisel. Ja tugevdades tõsiasja, et tegemist on sõltumatu asutusega, loodab ettevõtte tegevjuht, et juhatus annab inimestele kindluse, et „nende arvamusi kuulatakse ja Facebookil pole maksimaalset võimu oma väljendusvormide üle”.

Lisaks annab dokument nüüd vastused mitmele seotud küsimusele, näiteks selle kohta, kuidas juhatuse liikmed valitakse ja kuidas tagatakse nende sõltumatus Facebookist.

“Sõnavabadust kaitsvate institutsioonide ja veebikogukondade loomine on Interneti tuleviku jaoks ĂĽlioluline.”

Tunnustades, et veel on palju tööd teha, usub Mark Zuckerberg, et varases etapis tegeleb juhatus vaid mõne juhtumiga, kuid loodab, et see suudab peagi laiendada oma haaret ja kaasata potentsiaalselt rohkem ettevõtteid selles sektoris.

See uudis pärineb erinevatest Facebooki mõjutanud skandaalidest, alates 2018. aastal Facebooki raputanud Cambridge Analytica juhtumist ja viimasest, mille tulemuseks oli FTC viie miljardi dollari suurune trahv, kuni uute andmete lekkimiseni, mis võivad kaasata miljoneid kasutajaid.