FBI näitab uurimise tulemusi Steve Jobsile

Igal Interneti-kasutajal on tollase USA presidendi George Bushi palvel võimalik tutvuda 1990. aastate alguses Steve Jobsi FBI uurimise tulemusel saadud aruannetega.

Enne seda, kui Steve Jobs nimetati rahvusvahelise kaubanduskomitee nõunikuks, tehti uurimine, milles jõuti järeldusele, et Apple’i asutaja oli mees, kes on kinnisideeks tööga ja karm juht, kelle elulooraamat ka rõhutatakse. Ta määratles teda kui hiilgavat ja nägemisvõimelist omadust, mille omistasid talle need, kes teda tundsid, ja mis enamasti ei kartnud teda poliitilistele ametikohtadele soovitada.

Poliitilisel tasandil jõuti järeldusele, et Steve Jobs oli külastanud NSV Liitu, kuid ta polnud kunagi olnud kommunistliku partei liige ega väljendanud ideoloogia vastu erilist huvi.

Jobs tarvitas 1970. aastatel narkootikume, mida ta oli juba avalikustanud, kuid sel ajal jõi ta vaid aeg-ajalt klaasi veini. Mul pole teiste ainetega kokkupuudet.

Vahepeal surnud Apple’i president registreeriti samuti New Yorgi jõusaali, kuigi ta ei käinud kunagi kosmoses ja lĂĽkkas kolm nädalat tagasi kõik näost näkku kohtumiste või telefonikohtumiste uurimisettepanekud, kuna ta oli liiga agendaga hõivatud. Sel ajal oli Jobsil rohkem raha – ĂĽtleb FBI -, kui ta saaks terve elu veeta, säilitades elustiili ilma sellega ĂĽle pingutamata.

Teine järeldus on asjaolu, et mõned inimesed pidasid Jobsi ebausaldusväärseks ega olnud eriti ausad. “Mõned inimesed seavad Steve Jobsi siiruse kahtluse alla, arvestades, et tal on nii tohutu võime tõde ĂĽmber pöörata ja seda oma eesmärkide saavutamiseks muuta.”

Tulemuste tugevdamiseks lisasid teadlased protsessile muu hulgas sõbra tunnistuse, kes seostas Jobsi väga keeruka isiksuse ja tohutu ambitsiooniga, mis viis kolleegidega sagedaste vastasseisudeni.

191-lehekĂĽljelises aruandes võetakse kokku Steve Jobsi sõprade, töökaaslaste ja vaenlastega tehtud intervjuude põhjal kogutud teave, mille eesmärk on luua profiil ja teada saada, kas Apple’i asutaja minevikus oli midagi kahtlast. Sellise uurimisaruande avalikustamine on tavaline pärast uuritud surma.

Tuleb märkida, et pärast Apple’i asutamist 1976. aastal ei olnud Steve Jobs alati ettevõttes. Ta lahkus 1985. aastal, otsustas suuna ja naasis alles 1997. aastal.

Kirjutatud uue ortograafilise testamendi järgi

Cristina A. Ferreira

Toimetuse märkus: Sõna purunemine parandati valesti.