Google kasutab kopsuvähi avastamiseks tehisintellekti

Google on välja töötanud tehisintellektil põhineva tööriista, mis loodetavasti muudab kopsuvähi avastamise täpsemaks ja kättesaadavamaks.

Praegu vaatavad radioloogid kopsuvähi skriinimiseks sadu pilte ühest tomograafiast. Selle uue tehisintellekti mudeli abil saab Google lisaks kopsuvähi ohtude üldanalüüsi läbiviimisele tuvastada pahaloomulised koed või kopsusõlmed, mida on sageli raske visualiseerida. Tehisintellekt võtab arvesse ka varasemaid skaneeringuid, mis võivad paljastada kudede kahtlased kasvukiirused.

Mudeli testimiseks uuris Google 45 856 rindkere skaneerimist, võrreldes saadud tulemusi kuue sertifitseeritud radioloogiga. Selles uuringus tuvastas Google’i tehisintellekt 5% rohkem juhtumeid kui radioloogid, vähendades samal ajal valepositiivsete osakaalu rohkem kui 11%.

Kopsuvähk on kõige surmavam, põhjustades igal aastal üle 1,7 miljoni surma. Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel on see maailmas levinud surmapõhjus kuues. Ellujäämisprotsent on üks vähimatest vähkidest, peamiselt seetõttu, et enamasti tuvastatakse see ainult kaugemas staadiumis.

Uus mudel nõuab enne selle kasutamist rohkem katsetamist ja täiendavaid kliinilisi uuringuid, kuid Google on leidnud julgustavaid esialgseid tulemusi ja loodab, et see tööriist aitab kaasa kopsuvähi varasemale ja kättesaadavamale avastamisele.