Google’i soovitatud otsinguterminid sobivad suurepäraselt

Google’ile määrati 50 000 euro suurune trahv pärast seda, kui Prantsuse kohus otsustas kindlustusseltsi kaebuse õigustatuse, milles leiti, et selle nime halvustatakse otsinguga seotud tehnoloogia abil.

Kui kasutaja otsib Google’ist otsingut Lyonnaise de Garantie, soovitab sĂĽsteem ettevõtte nime “escroc” (ebaaus, portugali keeles) otsingu lõpuleviimiseks sõnu. Kindlustusandja tunneb end haiget saanud ja pöördub kohtusse.

Google kaitseb ennast, selgitades, et süsteem, mis võimaldab teil sõnu täiendada ja otsingutulemusi soovitada, töötab täiesti automaatselt ja ilma inimese sekkumiseta. See esitab algoritmi tulemused, mis on programmeeritud teie tehtud andmete põhjal ettepanekute tegemiseks. Ta otsib seda teavet otsingumootorite kaudu kõige sagedamini tehtud otsingute hulgast.

Kohus ei pidanud Google’i argumenti õigeks ja väitis, et ettevõte peaks tagama teatud “inimliku kontrolli”, kasutades kasutajatele esitatud otsingusoovitusi, kui kasutajad sisestavad otsingumootorisse päringu.

Seda seisukohta arvestades pidas kohus kindlustusseltsi argumente õigustatuks, pidas Google’i esitatud tulemusi solvavaks tema mainele ja määras ettevõttele 50 tuhande euro suuruse trahvi.

Tööriista, mis võimaldab teil otsingutes termineid soovitada, käivitas Google 2008. aastal, pärast nelja-aastast uurimist, nagu sel ajal ettevõte ütles. See on passiivne vägivalla, diskrimineerimise ja muudega seotud terminite puhul.

Kirjutatud uue ortograafilise testamendi järgi

Cristina A. Ferreira