Hiina operaatorid loovad võlgnike paljastamiseks spetsiaalsed helinad

Hiina valitsus on loonud ja haldab riiklikku avalikult ligipääsetavat musta nimekirja, mis sisaldab nende kodanike nimesid ja isikuandmeid, kellele kohtusĂĽsteem on mõistnud võlgade tasumise. Selles seisundis olevaid isikuid tuntakse kui “laolai”, mis tähendab midagi sellist nagu “conman”. Hiina on traditsiooniliselt julgustanud oma kodanikke säästma ja peab raha laenamist tabuks. Sel juhul on see loonud abinõusid “laolai” häbistamiseks ja nende võlgade maksmiseks survestamiseks.

Sellisena on mõned Hiina telekommunikatsiooniettevõtted loonud spetsiaalse rõnga, et hoiatada kõiki helistajaid, kes võtavad ühendust võlgades olevaga. Kõnepost kutsub ka helistajaid üles paluma adressaatidel maksta seda, mis neile võlgu on.

See konkreetne puudutus on olnud alates 2017. aastast pärit Guanyunist Hiina idaosas. Seal ja China Daily teatel kuuleb ta, kui keegi võlgnikku välja kutsub, järgmise sõnumi: „Guanyuni kohus on musta nimekirja kandnud kliendi, kelle poole pöördusite, kuna ta ei maksnud oma võlga. Hindame, et julgustasite seda isikut oma seadusest tulenevat kohustust täitma. Guanyuni kohus tänab teid toetuse eest. “

Riigi põhjaosas, Hebei provintsis, on välja töötatud rakendus, mis hoiatab inimesi, kui nad võlgniku maksuaadressi eest mööduvad. Lisaks nendele meetmetele on paljudel musta nimekirja kantud inimestel keelatud broneerida ka rongipileteid, osta vara või olla riigiettevõtetes juhtivatel ametikohtadel.

Business Insideri teatel on see kõik osa Hiina laiemast kampaaniast oma 1,4 miljardi kodaniku käitumise jälgimiseks. Riik kavatseb käivitada “sotsiaalse krediidisĂĽsteemi”, et jälgida, premeerida ja karistada inimesi vastavalt nende käitumisele. SĂĽsteem on endiselt eksperimentaalses reĹľiimis, erinevates linnades on erinevad suurused hajutatud. Hiina valitsus loodab selle 2020. aastaks täielikult ja ĂĽleriigiliselt rakendada.