Hiinal ei õnnestunud kosmosesse paigutada erasatelliite

2012. aastal teatas president Xi Jinping, et valitsuse prioriteet on kavatsus muuta Hiina “kosmoselennu suurriigiks” ning riik on pĂĽĂĽdnud kosmosevõistlusel minna hiiglaste Blue Origin, SpaceX ja Virgin Galactic jälgedes.

Sellest ajast peale ja arvestades valitsuse eesmärki panna püsiv kosmosejaam orbiidile 2022. aasta paiku, on Hiinas tekkinud kümneid eraõiguslikke õhuruumiettevõtteid nagu ExPace, LinkSpace, OneSpace ja LandSpace ning orbiidiväliseid lende on üritatud mitu korda teha. Kuid siiani pole midagi töötanud.

Viimane katse tehti möödunud laupäeval, kui idufirma LandSpace välja töötatud rakett Zhuque-1 ei pääsenud orbiidile pärast õhkutõusmist Jongongi satelliidikeskusest Mongoolias.

Ehkki ta ei esitanud juhtumi kohta palju ĂĽksikasju, kinnitas LandSpace’i tegevjuht Zhang Changwu ettevõtte veebisaidil, et probleem tuleneb tõrkest käivitamise kolmandas etapis. Zhuque-1 kannab endas satelliiti nimega “Tulevik”, mis vastutab telesarja “Tervist teadus” edastamise eest Hiina kesktelevisioonile (CCTV).

2015. aastal asutatud LandSpace’i eesmärk on saada esimeseks Hiina eraettevõtteks, kes orbiidile satelliidi pani. Pärast seda läbikukkumist kinnitas ettevõte, et see oli esimene eraõiguslik kosmoseettevõte, kes sai Hiinas litsentsi rakettide kosmosesse laskmiseks.

Ettevõtte järgmine katse taevast vallutada on 2020. aastal, käivitades Zhuque-2.