Hispaanlased töötasid välja nanokiibi, mis tuvastab vähi varases staadiumis

Rühm Hispaania teadlasi Barcelona Fotonikateaduste Instituudist on välja töötanud väikese elektroonilise kiibi, mis võimaldab vähki varakult tuvastada. See, mida kiip teeb, on mitme vereelemendi pidev analüüs, tuvastades vähirakkude kõrgeima või madalaima kontsentratsiooni.

Lisaks abile, mida see vähi õigeaegseks avastamiseks pakub, on see ka odav vahend, mis võimaldab tehnoloogial levida kogu maailmas, isegi riikides, kus on vähem rahalisi võimalusi investeerida tervishoiusüsteemidesse.

Praegu kasutatakse seda tehnoloogiat rinnavähi tuvastamisel, kuid loodetavasti saab seda meetodit keskpikas perspektiivis kasutada ka eesnäärme- ja maksavähi avastamiseks, nagu teatas Hispaania ajaleht La Vanguardia.

Süsteemi nimetatakse labori kiibil kasutades kuldseid nanoosakesi, millel on antikehad, mis suudavad tuvastada vähirakkude olemasolu. Selleks piisab inimeselt tilgast verd, mis läbib rea vedelikke, mis asuvad Hispaanias arendatavates seadmetes.

Peale ülalnimetatud eeliste õnnestub selle tehnoloogia abil ühe tunni jooksul ka analüüsitulemused avaldada. Isegi vähihaigetel patsientidel on võimalik tuvastada vähirakkude arv ja kohandada ravi iga patsiendi vajadustega.

Füüsik Romain Quidanti juhitud uurimisrühm loodab nüüd, et saaksid siduda erinevad valgud erinevat tüüpi vähkidega, et saaks välja töötada nano-kiibi uued versioonid.

Selle uue tehnoloogia potentsiaal on nii suur, et teadlased usuvad, et ka nemad saavad sama meetodit kasutada HIV-kandjate analĂĽĂĽsimiseks.

Kirjutatud uue ortograafilise testamendi järgi