Hoiatus: Rasvumise vältimiseks peaks lastel olema piiratud ekraaniaeg

Väikesed lapsed vaatavad keskmiselt üks tund televiisorit päevas, see arv tõuseb 9-aastaseks saades 7,25 tunnini, kusjuures 97% Euroopa peredest on vähemalt üks televiisor, 72% omab arvutit ja 91% on juurdepääs telerile mobiiltelefon.

RĂĽhm Euroopa lastearste leidis tugeva seose laste rasvumise ja pikaajalise tehnoloogiaga kokkupuute vahel nende algusaastatel ning ĂĽhe uuringu kohaselt avaldatud ajakirjas Acta Paediatricaon umbes 19% Euroopa lastest ja noorukitest ĂĽlekaalulised.

Arvestades, et see on “murettekitav tase”, väidavad Euroopa Pediaatriaakadeemia ja Euroopa laste rasvumise rĂĽhma teadlased, et vanemad peaksid proovima mõista, millist mõju erinevate riistade ja söömisharjumuste kasutamine võib mõjutada nende laste tervisele.

Adamos Hadjipanayis, uuringujuht ja Euroopa Pediaatriaakadeemia liige, kaitsma et “vanemad peaksid piirama telerivaatamist, arvutite ja sarnaste seadmete kasutamist kuni ĂĽhe tunni ja 30 päevaga ning ainult juhul, kui laps on ĂĽle nelja-aastane.”

Kuid ka lastearstid peaksid “teavitama vanemaid ĂĽldisest riskist, et selle tehnoloogia kasutamine mõjutab nende laste kognitiivset ja fĂĽĂĽsilist arengut halvasti”, täheldab Hadjipanayis.

Lisaks kasutusaja piiramisele soovitavad eksperdid, et lastel ei oleks magamistubades televiisorit ja vanemad peaksid olema eeskujuks, vähendades teleri tarbimisaega jms. Lõpuks soovitasid nad ka iPadide, nutitelefonide ja telerite kasutamist lapsehoidjana.

Uuringus rõhutatakse ka seda, et hilisõhtune televisiooni ja sotsiaalmeedia tarbimine häirib noorte unerežiimi, mis omakorda võib kaasa aidata rasvumisele.