IBM käivitas tehisintellekti projekti, et aidata tervishoiutöötajatel ja teadusringkondadel vähiga võidelda

Maailma Terviseorganisatsiooni agentuuri Rahvusvahelise Vähiuuringute Agentuuri aruande kohaselt põhjustas vähk 2018. aastal 9,6 miljonit surma, ainuüksi sel aastal diagnoositi hinnanguliselt 18 000 uut juhtumit.

Tunnustades haiguse ulatust ja palju muud selles valdkonnas tehtavat, selgitas IBM oma ametliku veebisaidi väljaandes, et on välja töötanud kolm projekti PaccMann, INtERAcT ja PIMKL.

PaccMann töötati välja selleks, et ennustada ja selgitada ravimi efektiivsust, mis aitab vähendada uute ravimeetodite uurimise praeguseid kulusid. Praktikas võimaldab see tehnoloogia ennustada, kuidas mõjutatud koe rakud reageerivad konkreetsele ravimile, kasutades mitmest allikast saadud andmeid. IBM garanteerib, et tehnoloogiat on testitud ja see toimib paremini kui praegu kasutatavad algoritmid.

Teoreetilisemal tasandil lõi IBM tööriista, mis võimaldab selle valdkonna teaduspublikatsioonides eemaldada olulise teabe valkude koostoimete kohta. Tavaliselt on seda tüüpi suhtlemine regulaarne, kuid selliste haiguste puhul nagu vähk mõjutab seda bioloogilist protsessi.

Praktikas kasutab INtERAcT ära selle valdkonna teaduslike publikatsioonide teksti ühendamise ja töötlemise kontseptsiooni. Lõppkokkuvõttes määratles ta uue mõõdiku valkude vahelise interaktsiooni mõõtmiseks. See funktsioon aitab saada teavet haiguste mehhanismide kohta.

Vähi progresseerumise prognoosimine mõjutatud koeproovide põhjal saadud molekulaarandmete põhjal ja patsientide kategoriseerimine või klassifitseerimine on oluline samm tervishoiutöötajatel abi isikupärastamisel. Selles mõttes käivitas IBM PIMKL-i, mis garanteeris uue algoritmi, mis oleks võimeline seda tegema olemasolevast tõhusamalt.

Selleks katsetas ettevõte seda tööriista koos 14 muu algoritmiga rinnavähiga patsientide puhul, öeldes, et selle toimivus oli parimate seas.

Projekte esitleti Ĺ veitsis 18. Euroopa konverentsil arvutusbioloogia alal ja 27. konverentsil intelligentsete sĂĽsteemide kohta molekulaarbioloogias – ĂĽritustel, mis toimuvad paralleelselt homsega.