IBM võttis lahti esimese superarvuti, mis töötles ühe Petaflopi sekundis

IBM Roadrunner on esimene arvuti maailmas, mis saavutas Petaflopi järjepidevate arvutustega sekundis ja juhib isegi oma tegevuses kõige võimsamate superarvutite nimekirja. Kuid 125 miljoni dollari suurune masin asendatakse Cieloga, mis on samuti superarvuti, kuid mille andmetöötluse ja energiatarbimise suhe on madalam.

Järk-järgult lammutatav Roadrunneri töötlemiskompleks on endiselt maailma 25 kõige võimsama superarvuti tipus, mis võib isegi jätta selle välja nagu aprillinaljade pettus, millest riiklik laboratoorium pole 29. märtsil teada andnud. alates Los Alamosest.

Viie aasta jooksul töötas 12 960 IBM PowerXCell 8i graafikaprotsessorit, 6480 kahetuumalist AMD Opteroni protsessorit, 114 TB RAM-i ja 1,09 miljonit terabaiti salvestusruumi. Kõiki neid komponente kasutatakse teadusuuringute toetamiseks laserite, nanotehnoloogia, tuumauuringute ja universumi uuringute valdkonnas.

Nüüd jätkab Roadrunner tööd, kuid analüüsib muid andmetüüpe, näiteks operatsioonisüsteemi mälu tihendamine või andmete jaotuse optimeerimine. Superarvuti pindala on 557,4 ruutmeetrit ja sellel on mitmesuguseid protsessoreid, mis on ühendatud üle 88 kilomeetri optilise kiuga.

„Roadrunner pani kõik mõtlema uutele viisidele superarvutite kasutamiseks ja ehitamiseks spetsiaalsete protsessorite abil. Meie meeleavaldus Roadrunneriga juhib tähelepanu, ”ütles suure jõudlusega arvutilabori teadur Gary Grider.

Los Alamose riiklik laboratoorium usub samuti, et aastatel 2020–2030 jõuavad superarvutid eksabaitide skaalani, see tähendab, et need on tuhat korda võimsamad kui IBM Roadrunner.

Kirjutatud uue ortograafilise testamendi järgi