Iga päev 30 minutit sotsiaalvõrgustikes suurendab noorte vaimse tervise probleemide riski

Teismelistel, kes veedavad sotsiaalmeedias üle kolme tunni päevas, tekivad vaimse tervise probleemid tõenäolisemalt, kuid selle riski suurendamiseks piisab 30 minutist päevas. Järeldus on uurimine, milles analüüsiti 6600 ameeriklast vanuses 12–15 aastat ja mis avaldati tänavu septembris ajakirjas JAMA Psychiatry.

Uuringu kohaselt olid kolm sotsiaalmeedias veedetud tundi seotud vaimse tervise probleemide kõrge määraga. Mõju avaldub kahel viisil: sisemiselt, näiteks depressiooni ja ärevuse korral ning väliselt, st agressiivse või asotsiaalse käitumise kaudu, avaldub see vähematel inimestel kui haigustel.

Kuid vaimse tervise probleemide tekkeks piisab 30 minutist, kui haigus suureneb. Sel põhjusel hoiatab uuringu juhtiv autor, et on oluline, et kolme tundi ei peetaks konkreetse ajana ning et töötatakse välja täiendavad uuringud, mis jälgivad reaalajas sotsiaalvõrgustike abil veedetud aja hulka, “mis tagab täpsuse”, ĂĽtles ta.

See ei ole esimene uuring vaimse haiguse ja sotsiaalsete võrgustike vahelise seose loomiseks. Näiteks jõuti 2018. aastal uurimise käigus järeldusele, et sotsiaalmeedia kasutamisele kulutatud päevase aja vähendamine vaid 30 minutini võib inimese heaolu oluliselt mõjutada. Toona selgitasid teadlased, et vähem aega kulutades sõprade fotode sirvimisele, võib see vähendada depressiooni ja üksinduse tõenäosust.