India mehitamata kosmoselaev Chandrayaan-2 siseneb Kuu orbiidile ja hooldab lennukit

Eelmise aasta juulis toimus vale lahkumine Chandrayaan-2-st, mis on India valitsuse kosmosemissioon Kuule, stardid tühistati vähem kui tund enne kavandatud aega. Missioon jätkus 22. juulil, saades võimaluse uueks edukaks stardiks India raketi GSLV MK-III pardal. India kosmoseministeerium liigub nüüd edasi avaldusega, et sõiduk on juba Kuu orbiidil ja valmistub järgmiseks maandumisfaasiks.

India kõige ambitsioonikamaks peetud missioon seisnes 3,8-tonnise kosmoseaparaadi, millel oli Pragyan-nimeline kulgur, kuupinna uurimiseks ja Vikrami määratud maandur, et tagada mootorite ohutu jõudmine maapinnale. Eeldatavasti läbib väike mootor oma kasutusaja jooksul (umbes kaks nädalat) umbes 500 meetri pikkuse vahemaa, olles ühenduses ühe aasta jooksul orbiidil oleva mooduliga.

Edu korral saab Indiast Venemaa, USA ja Hiina järel neljas riik, kes õpipoisi omandab. Lisaks võib see olla esimene missioon Kuu lõunapoolusele, uurimata satelliidipiirkonda jõudmiseks. India esimene Kuu missioon toimus 2008. aastal ja aitas kinnitada vee olemasolu Kuul, kuigi see ei maandunud Kuu pinnale. Kui kõik läheb Chandrayaan-2-ga plaanide kohaselt, kavatseb India alustada mehitatud missiooni Kuule 2022. aastal.

Lander Vikrami saabumine Kuu maale on kavandatud 7. septembriks. Järgmiste nädalate jooksul jätkab sõidukeid vedav kosmoselaev Kuule lähenemist, langetab selle kõrgust, laseb raketikütuseid.