Interneti-mälu failid on kuni 10 petabaiti andmeid

Interneti-mälu failid on kuni 10 petabaiti andmeid

Interneti-arhiivis, mis on ülemaailmsete võrkude ajaloo digitaalne hoidla, on salvestatud kuni 10 petabaiti. Arhiivid säilitavad aja jooksul Interneti kõige asjakohasemat sisu ja nende eesmärk on võimaldada kasutajatel püsivat juurdepääsu andmetele.

Teistes arvudes on see kümme miljonit gigabaiti ehk 10 000 000 000 000 000 baiti. Interneti-arhiiv tähistas eelmisel nädalal maamärki tasuta sissepääsupeoga. Väärtus võib tunduda muljetavaldav, kuid on selliseid tehnoloogiaettevõtteid nagu Google või Facebook, kus on rohkem andmeid kui Interneti-arhiivis. Mark Zuckerbergi suhtlusvõrgustik salvestab 100 petabaiti ainuüksi fotosalvestisse.

Mittetulundusühingud arhiveerivad natuke kõike, kuid digitaalse teabe kogumisel peetakse kinni mõnest valikukriteeriumist. Kõiki võrgus olevat teksti, häält, videoid ja tarkvara ei peeta tulevikku silmas pidades säilitamise seisukohast oluliseks. Kogu sisu on salvestatud arhiiviandmekeskuses Petabox. Organisatsioon pakub failidele juurdepääsu ka torrentimise kaudu.

Interneti ja kasutajate arvu kasvades peaks Interneti-arhiivi salvestatud failide arv lähiaastatel jätkuvalt kiiresti kasvama. Organisatsioon asutati 1996. aastal ja kümne petabaidi registreerimiseni jõudmine võttis 16 aastat.

Ăśks Interneti-arhiiviga seotud funktsioone on WayBack Machine, omamoodi ajamasin, kust saate kĂĽlastada “eelmisi” saite. TeK on ka osa Interneti digitaalsest arhiivist.

Kas mäletate, milline oli sait 2000. aastal? Ja 2006. aastal?

Kirjutatud uue ortograafilise testamendi järgi