Internetiliiklus on Euroopas stabiilne ja Portugal pole erand

Märtsis mõjutas pandeemia COVID-19 Interneti-kiirust kogu maailmas, kuid näib, et liikluse kasvu trend Euroopas muutub. Viimase kolme nädala jooksul on üha suurem arv liikmesriike teatanud liikluse stabiliseerimisest tavatelefonides ja mobiilsidevõrgus üldiselt, Portugal on 21 riigi rühmas. Mis puutub mobiilse andmeside „solidaarsesse“ strateegiasse, siis paistab Portugal Euroopa reguleeriva rühma aruandes silma ka 21. aprillil koostatud teabega.

Andmeid kogus Euroopa Elektroonilise Side Reguleerimise Amet (BEREC), kes on koos Euroopa Komisjoniga avaldanud pandeemia ajal Interneti-liikluse kohta teateid. Alates 25. märtsist on kaks organisatsiooni võrgu kasutamise arengut jälginud, olles seni avaldanud üheksa aruannet pärast 19. märtsil ühise mehhanismi väljakuulutamist. Järgmine dokument avaldatakse sel kolmapäeval.

Pandeemiaolukorra leviku ja eurooplaste sulgemise tõttu kardetakse negatiivset mõju sidevõrkudele ning Euroopa volinik on isegi palunud mõnel talitusel voogesituse kvaliteeti vähendada, nimelt Netflix ja YouTube, kes taotluse heaks kiitsid.

Portugalis on erakorralise seisukorra deklaratsiooniga kehtestatud ka reeglid, mida saab võrgus rakendada ja mis annavad võimaluse piirata osa liikluse, eriti video kiirust, kuid seni näitab Anacomi teave, et infrastruktuuris pole häireid.

Euroopas ja üldiselt on mobiiltelefonivõrkude ja -võrkude liiklus selle rahvatervise kriisi ajal jätkuvalt suurenenud, kuid tõsiseid ummikuid pole teatatud, kinnitab BEREC.

Tõsi on see, et see kasvutendents pöördub nüüd iseenesest tagasi, üha rohkem liikmesriike teatab liikluse stabiliseerimisest. Lisaks Portugalile on pandeemiaeelsele tasemele naasmas ka sellised riigid nagu Hispaania, Itaalia ja Prantsusmaa, kusjuures kaks liikmesriiki tagavad sama viimaste reformide käigus: Kreeka ja Soome.

Portugal on silma paistnud teenuste pakkumise lainel, et portugallasi kodus “lõbustada”

Euroopa andmetel paistab Portugal silma täiendava andmesuuruse ja tasuta teenuste poolest. Strateegiaraportis toodud viiest näitest valis Portugal neist kolm, nimelt tasuta tellimustes saadaolevate mobiilandmete suureneva hulga kohta.

Lisaks on Portugal üks kolmest liikmesriigist, kes pakub tasuta terviseteenuste pakette, mis sisaldab andmeid ja protokolle, rahvatervise sektori eesliinide meeskondadele või teistele asutustele. Ainult Leedu ja Malta on seda teinud.

Sarnaselt 15 muule riigile pakuvad ka Portugali operaatorid tasuta telesisu.

Samuti tuleb meeles pidada, et kohe puuri alguses tulid kolm mobiilioperaatorit kokku, et teha 10 GB mobiilse andmeside pakkumine oma klientidele kättesaadavaks.