IGRE

Internetis kiusamist esineb vähem kui näost näkku

Küberkiusamine, millest on saanud üks peamisi muret vanematel, kelle lapsed surfavad veebis või ei kasuta enam oma mobiiltelefoni, ei pruugi olla nii suur oht kui näost näkku kiusamine, kus lapsed kannatavad koolis või naabrite keskel , näiteks.

Järeldused esitati sel nädalal Ameerika psĂĽhholoogide assotsiatsiooni aastakonverentsil, kus selle teemaga tegelenud teadlane ĂĽtles, et vastupidiselt sellele, mida võib eeldada, ei ole “virtuaalne” ega “digitaalne” kiusamine märkimisväärselt suurenenud (seda tehakse meediumide, näiteks Internet või mobiiltelefon) hiljutiste juhtumite ajal.

Eksperdid jõuavad ka järeldusele, et “traditsiooniline” kiusamine on jätkuvalt tavalisem kui see, mida toetatakse digitaalsel platvormil, esitades ennast pigem uue “meediumina”, mida saavad kasutada juba kolleege ahistavad, kui “uut”, mis on loonud veel ĂĽhe ohu.

Idee, et kĂĽberkiusamised on dramaatiliselt suurenenud, muutudes koolide kiusamise “suureks probleemiks”, on selgelt liialdatud, kaitses psĂĽhholoog Dan Olweus tema sekkumise ajal.

Norra ekspert on järginud eeskuju ja öelnud, et “on väga vähe teaduslikke tõendeid selle kohta, et kĂĽberkiusamine on viimase viie kuni kuue aasta jooksul suurenenud ja seda tĂĽĂĽpi kiusamine on tegelikult palju haruldasem nähtus”.

Ametnik viis läbi uuringu 450 000 Ameerika õpilasega 4. – 12. Klassist ja leidis, et kuigi umbes 18% oli langenud verbaalse kiusamise ohvriks, siis vaid 5% oli olnud küberkiusamise sihtmärk. Agressori arvates ütles 10%, et jälitab juba partnerit, kuid ainult 3% kasutas seda selleks digitaalset meediat kasutades.

Sarnane järeldus tehti Norras läbi viidud uuringust, kus aastatel 2006–2010 jälgiti 9000 4. – 10. Klassi õpilast. Umbes 11% oli langenud näost näkku kiusamise ohvriks, kuid ainult 3% oli suunatud rünnakute alla. digitaalsete vahenditega. Analüüs näitab ka seda, et 80–90% ohvritest ja küberkiusamisest ohustavad ka silmast silma.

Kirjutatud uue ortograafilise testamendi järgi

Joana M. Fernandes

Back to top button

Tuvastati reklaamiblokeerija

Meie saidi kasutamise jätkamiseks peate eemaldama AD BLOCKERI AITÄH