IPhone’i rakendus saadab ettevõtetele isikuandmeid ilma loata, teatas veebileht

Mõni iPhone’i rakendus kogub ja saadab kasutajaandmeid, kui iOS-i taustauuenduse funktsioon on lubatud. Seda uuris The Washington Post ja avaldas teisipäeval (28) ajalehe veebisaidil. Spetsialistidega testimisel jälgib sõiduk iPhone’i suhtlemisprotsessi ja tuvastab, et arendaja on hankinud andmeid, mis põhimõtteliselt peaksid olema kättesaadavad ainult kasutaja loal.

LOE: Apple kukkus insuldiga ja kaotas võltsitud iPhone’i vahetusega miljoneid

Juhtumi kohta tehtud ametlikus avalduses väidab Apple, et nad töötavad välja kasutajate privaatsust kaitsvaid tooteid ja teenuseid ning et see on ettevõtte reegleid mitte järgivate rakenduste väärkasutuse vastu. Washington Posti uuring näitab, et andmete kogumine pole alati halb, kui neid kasutatakse ettenähtud otstarbel ja koheldakse anonüümselt.

1 rakendusest 2 kasutab taustauuenduse funktsiooni ära, et saata andmeid, mis võivad privaatsust häirida – Foto: Bruno De Blasi / TechTudo

Rakendus kasutab privaatsust häirivate andmete saatmiseks taustavärskenduse funktsiooni – Foto: Bruno De Blasi / TechTudo

Kas soovite osta mobiiltelefone, telereid ja muid soodushinnaga tooteid? Leidke TechTudo võrdlus

Washington Posti uuring näitas, et iPhone’i installitud rakendused saavad kasutada taustsĂĽnkroonimist GPS-i lugemisel saadud kasutajainfo, näiteks telefoninumbrite, e-posti ja IP-aadresside ning isegi asukoha saatmiseks. Ameerika ajalehtede aruannete kohaselt kasutavad tuntud rakendused, näiteks OneDrive, Spotify, Nike ja isegi ametlik The Washington Posti rakendus, funktsionaalsust selle teabe edastamiseks kolmandatele isikutele.

Washington Posti analüüs näitab, et seda tüüpi andmete kogumine ei ole alati halb, kui see järgib lisaks andmete anonüümsusele ka häid tavasid, näiteks piiratud aja jooksul säilitamist. Samuti võib seda tüüpi teabe kasutamine olla arendajale kasulik, et paremini mõista, kuidas rakendust kasutatakse, milles on probleem, krahhid jne.

Kuid protsess ei ütle kasutajatele selgelt, kuidas seda teavet kogutakse, salvestatakse ja millistel eesmärkidel seda kasutatakse. Miski ei takista näiteks seda, et rakendused kasutavad seda tüüpi teavet sihtreklaamide jaoks või isegi reklaamijatele andmete müümiseks.

Kahest 2 taustavärskenduse seadest saate valida rakendused, mis saavad andmeid teie teadmata saata – Foto: Reproduction / Lucas Mendes

Seade „Taustauuendus“ võimaldab teil valida rakendusi, mis saavad andmeid teie teadmata saata – Foto: Reproductions / Lucas Mendes

Ametlikus avalduses juhtumi kohta kinnitas Apple, et tema poliitika nõuab, et arendajad teavitaksid kasutajaid andmete kogumisest ja edastamisest ning nad viivad selle protseduuri läbi ainult pärast selgesõnalist luba. Apple juhtis ka tähelepanu sellele, et kui ta leiab selle reegli rikkuja, vabastab ettevõte kas probleemi lahenduse või eemaldab lihtsalt App Store’i rakenduse.

Üks viis, kuidas vähendada rakenduse võimalust peidetud andmete kogumiseks, on iOS-i seadetes taustavärskenduste väljalülitamine. Teine võimalus on kasutada VPN-teenust, mis võimaldab teil soovimatute sihtkohtade blokeerimiseks jälgida Interneti-andmeliiklust.

Kuulujuttude ja Maci kaudu Washington Posti kaudu

Kuidas taastada iPhone ilma iCloudi paroolita? Esitage kĂĽsimus TechTudo foorumis.

Neli põhjust, miks te ei tohiks iPhone X-ist lahti saada

Neli põhjust, miks te ei tohiks iPhone X-ist lahti saada