contadores estadisticas Saltar al contenido

ISSi labor võtab vastu uue satelliidi, et hõlbustada suhtlemist Earth-Science'iga

Rahvusvahelise kosmosejaama kohal asuv ESA teaduslik labor Columbus on kosmoses olnud enam kui 10 aastat. Varsti võtab ISS-moodul vastu satelliite, mis võimaldavad astronautidel saata peaaegu koheselt Maale teavet oma kosmosekogemuse kohta.

Satelliit ColKa ehk Columbuse Ka-riba antenn jõuab ISS-i Cygnus Northrop Grummani raketi kaudu. Stardimissioon oli algselt kavandatud 9. veebruariks, kuid ebasoodsad ilmastikuolud ja tehnilised probleemid põhjustasid viivitusi 13. kuupäevani, teatas NASA pressiteates.

ESA andmetel paigaldatakse ColKa väljaspool Columbuse teaduslaborit. ISS-i poolt seadmete kaudu saadetavad signaalid edastatakse kosmosesse, kus neid püüavad Euroopa satelliidid geostatsionaarsetel orbiitidel 36 000 kilomeetrit maapinnast kõrgemal. ColKa võimaldab NASA süsteemidest kiiremat ja sõltumatut suhtlust, selgitas agentuur.

ColKa antenni testiti enne selle käivitamist ISS-i. Krediit: ESA

ESA näitab, et satelliit võimaldab teabe saatmisel kiirust 50 Mbit / sek vastuvõtutasemel ja 2 Mbit / sek. Programmi ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems) alusel välja töötatud ColKa kasutab Maaga pidevas suhtluses Euroopa andmeedastussüsteemi infrastruktuuri, ESA ja Airbusi partnerlust.

Kui kõik läheb sel aastal plaanipäraselt, pühendavad ISSi astronaudid ühe oma kosmoseaparaadi ColKa installatsioonidele väljaspool Columbuse moodulit. ESA ütles, et satelliitide arendamise kaudu omandatud teadmised on väga olulised tema tulevaste projektide jaoks, mis hõlmavad NASA kuu-uuringu kosmoselaeva Gateway kommunikatsiooni eest vastutavat moodulit.