Kas kasutada jälgimisrakendust COVID-19 või mitte?  See on usalduse küsimus, aga ka pandeemia vastu võitlemise tõhusus

Kas kasutada jälgimisrakendust COVID-19 või mitte? See on usalduse küsimus, aga ka pandeemia vastu võitlemise tõhusus

Paljudes maailma riikides ja eriti Euroopas valmistatakse ette taotlusi COVID-19-ga nakatunud kodanike liikumise jälgimiseks ning ametiasutuste ja / või teiste inimeste teavitamiseks lähedusolukordadest, mis võivad levida. Lahendusi on mitu, need kasutavad erinevaid tehnoloogiaid ning Apple ja Google on välja töötanud API-d, mis võimaldavad hõlpsamat integreerimist iOS-i ja Android-i operatsioonisĂĽsteemidega. Kuid poleemika on olnud intensiivne – paljud kasutajad ja inimõiguste organisatsioonid hoiatasid võimalike eraelu puutumatuse rikkumiste eest.

Need ja muud probleemid kerkivad esile teises APDC veebiseminaril, mis on pĂĽhendatud digitaalsele kontakti jälgimisele COVID-19, kus JosĂ© Manuel Mendonça, Porto ĂĽlikooli inseneriteaduskonna korraline professor ja INESC TEC direktorite nõukogu esimees koordineerib kogu projekti rakenduste arendamiseks. mobiil, õigusteadlane, poliitik, kommentaator Paulo Portas ja Porto ĂĽlikooli rahvatervise instituudi president, Porto meditsiinikooli korraline professor ja IEA – Rahvusvahelise epidemioloogilise ĂĽhingu president Henrique Barros. Ehkki kõigis punktides ei olda ĂĽhel meelel, pakuvad kolm eksperti lahenduse kodanike jälgimiseks, kuid alati tagades eetilise vastavuse ja privaatsuse.

Idee, et pandeemia levikut on võimalik piirata ainult jälgimisvahendite kasutuselevõtmisega, eriti nüüd, kui hädaolukord on lõppenud ja deflatsioonifaas on alanud, on José Manuel Mendonça ettekande aluseks, kes tutvustas üksikasjalikult rakenduse STAYAWAY COVID-19 toimimist.

“Definitsioonipuuduse lõppedes suureneb isiklik kontakt dramaatiliselt ja filtreerimine nõuab rohkem kui traditsioonilisi lähenemisi,” ĂĽtles professor ja tõi välja, et manuaalsed sĂĽsteemid muutuvad teovõimetuks ja teave muutub ĂĽha puudulikumaks.

Rakenduse kasutamine on alati vabatahtlik ja kasutab anonüümse ja isikupäratu koodi jagamiseks Bluetooth-tehnoloogiat, nii et kui kasutajal diagnoositakse COVID-19, jagatakse tema viimase 14 päeva jooksul edastatud koodi avalikult turvalisel platvormil. See juhtub aga ainult arsti nõusolekul ja loal, kes kinnitab nakkust, nagu projekti koordinaator rõhutab.

Mobiilirakendus laadib perioodiliselt alla nakatunud isiku koodi, mis läbib teavet. Kui on võimalus nakatada ja rakendus teavitab kasutajat sellest, et ta peaks pöörduma tervishoiuteenuse poole

Selle toimimisviisi on kirjeldatud intervjuus SAPO TEK-ile ja JosĂ© Manuel Mendonça garanteerib, et see on struktuurilt lihtne, kuid kogu andmete privaatsus on tagatud. “Kõik koodid on anonĂĽĂĽmsed, juhuslikud ja anonĂĽĂĽmsed, need ei jäta telefoni, vaid siis, kui nad vabatahtlikult ja arsti kinnitusel paigutavad selle platvormile,” selgitas professor ja lisas, et kõik koodid eemaldatakse 14 päeva pärast ja sĂĽsteemi suhtes kohaldatakse mõju hindamist. riiklik andmekaitsekomisjon, avalikult kättesaadavad koodid ja riikliku kĂĽberturvalisuse keskuse poolt auditeeritud.

Rakenduse STAYAWAY COVID-19 testimist viib läbi INESCTEC-i meeskond, universumis on kaks idufirmat, keyruptive ja UbiRider, ning kuu lõpus, see tähendab kahe nädala pärast, tuleb see Portugali kasutajate allalaadimiseks ja aktiveerimiseks Apple’i poes ja Google’is avaldada. , vaid ka koostöösvõime loogikaga teiste väljatöötatavate Euroopa lahendustega.

Oma kõnes tõstatas Paulo Portas mitmeid õiguste, vabaduste ja garantiidega seotud kĂĽsimusi ning osutus seda lahendust “toetavaks”, teades riske, mida ta võis kanda. Autoritaarsetes ja demokraatlikes mudelites toimuvat tehes teeb ta tähelepaneku, et „digitaalsete tööriistade kasutamine on erineval tõhususel ja tulemuslikkusel määrav Aasia riikides, kus saavutatakse paremaid tulemusi, arvestades, et neid kasutatakse edastamisahela lõhkumiseks ja lepitada osaline sulgemine või osaline deflatsioon, tagades elanikkonnale minimaalse ohutuse rahvatervise seisukohast. “Need on faktilised tähelepanekud, mitte ĂĽldse ideoloogilised,” sõnas ta.

Seda, kuidas Euroopa sellele küsimusele läheneb, suhtub Paulo Portas murelikult, kuna poolteist kuni kaks kuud on hilinenud, mis mõjutab tervist ja majandust, kuid rõhutab, et Portugali jaoks on oluline keskenduda usaldusväärsetele lahendustele.

„Oleme osalise deflatsiooni alguses ja oleme liiga hilja, sest on suurem saastumise oht. Ainus viis selle osalise deflatsiooni ohutuks muutmiseks on leviku jälgimine, ”väidab ta, märkides, et epideemia teise laine ennetamisel on määravad rakendused. Isegi nii tunnistab ta riske, mis võivad tuleneda kogutud andmete kasutamisest muudel eesmärkidel.

Stetoskoop ja pusletĂĽkk

Epidemioloog Henrique Barros, kes juhib Porto Ülikooli rahvatervise instituuti, on rakenduse STAYAWAY COVID-19 väljatöötamise partner, toetab ka otsingurakenduse kasutamise eeliseid, kuid pidage meeles, et see ei asenda inimlikku külge, teeb võrdlusi stetoskoopiga, mis aitab kuulata ja edasi liikuda seisukoht, et see on pigem pusletükk, mis aitab vastust leida.

„Käigukasti käsitsi tuvastamisel on probleem. Ma ei pruugi mäletada kõiki, kes on viimastel päevadel minuga olnud, ”selgitas Porto ülikooli rahvatervise instituudi president.

Kuid „selleks, et efektiivsus oleks efektiivsus, peavad inimesed seda kasutama [a aplicação]”, Hoiatab Henrique Barros, arvestades Singapuri kontot, kus rakendust kasutab ainult 20% elanikkonnast, mis vähendab võimalust nendega kohtuda 4%. “See rakendus on efektiivne ainult siis, kui 60% inimestest seda kasutab,” tunnistab professor, kes ilmutab enesekindlust andmeturbes ja selles, et teabe avaldamise võti on arstidel.