Kas kosmosest tulev signaal on tõesti maaväline? Portugallastel võib olla vastus

Tuletatud kosmoses toimunud suurimast helendavast plahvatusest ja leitud Maal väga lühikese raadiosignaali näol, on nn kiire raadioimpulssi omadustest palju räägitud, kuid mõistatus võib lahti tulla.

Aveiro ülikooli füüsik João Rosa näitab, et signaale võib aga tekitada tumeaine ise nii vanade akssioonide ja mustade aukude kujul kui Universum ise.

Avaldatud sel kuul ajakirjas Physical Review Letters auhinnaga “Toimetaja nõuannetest”, mis on omistatud umbes ĂĽhele kuuest ajakirjas avaldatud artiklist, fĂĽĂĽsikaosakonna ning Aafrika matemaatika ja rakenduste uurimis- ja arenduskeskuse uurijate töö pakub välja uusi võimalikke lahendusi.

mõistatus, mis on kestnud 2007.

aastast, aastast, mil raadiosignaalid esmakordselt tuvastati.

Sellest aastast on registreeritud veel kolmkümmend plahvatust, millele järgneb lugematu arv muid raadiosignaale, millest paljud paiskusid rohkem kui miljard aastat tagasi galaktikatest, mis asusid Maast mitusada miljonit valgusaastat.

“Umbes kolmkĂĽmmend sellist plahvatust [estes Impulsos Rápidos de Rádio sĂŁo conhecidos na comunidade cientĂ­fica internacional como Fast Radio Bursts (FRB)] neid on viimase kĂĽmnendi jooksul vaadeldud teleskoopidega ja kuigi nende selgitamiseks on pakutud palju teooriaid, jääb nende päritolu teadmata ”, kirjeldab JoĂŁo Rosa, kelle tööd on nĂĽĂĽd avaldatud koostöös Ameerika teadlase Thomas Kephartiga Vanderbilti ĂĽlikoolist (USA).

FRB nähtuse seletus juhtus juhuslikult, selgitas Aveiro ülikool uudistetoimetusele saadetud märkuses.

João Rosa püüab näidata, et vastupidiselt rahvusvahelisele teadusringkondadele senini säilitatule viib pöörlevate mustade aukude ebastabiilsus elektromagnetilise kiirguse emissioonini.

Lisaks: see ebastabiilsus, mis tekitab musta augu ümber kummalise sõõriku kujulise aksonipilve, mitte ainult ei kiirga, vaid on ka üks suurimaid, mis on universumis registreeritud.

“See on elektromagnetilise kiirguse plahvatus, mis võrdub miljardi päikesega,” ĂĽtles teadlane.

“Kahe populaarseima universumisse tungiva salapärase tumeaine, akssioonide ja ĂĽrgsete mustade aukude selgitamiseks mõeldud kandidaatide kombinatsioon võib põhjustada universumi eredamaid plahvatusi”

Ürgsed mustad augud postuleeris Hawking algselt 1971. aastal pärast seda, kui need tekkisid vahetult pärast Suurt Pauku pärast väga suure tihedusega piirkondade gravitatsioonilist kokkuvarisemist.

“Need mustad augud võivad olla palju väiksemad ja kergemad kui teadaolevad mustad augud, mass on suurem kui päike.

Kui varases universumis tekitaks neid musti auke piisavalt palju, võiksid nad selgitada ka murdosa tumeainet, ehkki nad ei pruugi seda kogu ulatuses selgitada, ”selgitas ta.

Kui need kaks musta auku kohtuvad, rõhutasid fĂĽĂĽsikaosakonna teadlased, et “nad moodustavad kahendsĂĽsteemi ja põrkuvad lõpuks kokku ning moodustavad uue musta augu, raskema ja pöörlevad tavaliselt iseenesest kiiresti”.

Kui aksonid on olemas ja piisavalt kerged, võivad need põhjustada pöörleva musta augu ebastabiilsuse.

“See teadaolevalt kiirgav ebastabiilsus sunnib musta auku oma pöörlemiskiirust vähendama, tekitades ĂĽmbritsevaid aksoneid, musta augu ĂĽmber oleva tiheda pilve kujul, mis on umbes” sõõriku “kujuline,” osutab ta.

Tumeda aine uurimiseks avage uks

“Kuigi teoreetiliselt ennustati seda ebastabiilsust juba neli aastakĂĽmmet tagasi, ei olnud keegi siiani arvestanud tõsiasjaga, et aksonid on ebastabiilsed osakesed.

[transformar-se] paaritatud footonid [constituintes elementares da luz].

Ehkki selle spontaanse lagunemise tõenäosus on väike, nii et telje keskmine eluiga on suurem kui Universumi vanusel, saab aksonite lagunemist footonite läbipääsuga stimuleerida, ”selgitab uurija.