Kas lendavad autod oleks hea alternatiiv? Jah, aga Ford ei öelnud seda alati

Neid kahte kriteeriumi silmas pidades pole keeruline meenutada mõnda reaalsusele lähemale jõudvat ulmeettepanekut, näiteks lendavaid autosid. Kuid see ei pruugi kõigi stsenaariumide jaoks olla parim variant.

Ford ja Michigani ülikool uurisid seda probleemi ja jõudsid järeldusele, et iga päev tööle minekuks vahetamine lendavale elektriautole võib mõned probleemid lahendada, kuid tekitada teisi, millel on ohtlik mõju keskkonnale.

Seda tüüpi transpordi levik suurendab märkimisväärselt elektri tootmist, mis on kasvuhoonegaaside heitkoguste allikas. Lõppude lõpuks oleks lendav auto parem transpordivahend 35 miili (22 miili) pikkuste reiside jaoks. Lühemate vahemaade korral, kus sobib osa igapäevasest marsruudist, kaitseb Engadget avaldatud uuringuid kõige tõhusamalt autode ühiskasutus.

Üle 35 km pikkuste sõitude puhul osutavad uuringud kõige tõhusama valikuna elektriautoga lendamisele, sest sellise stsenaariumi korral suurendatakse efektiivsuse kasvu. Näiteks 100 km pikkusel reisil on neljakohalise sõiduauto kasvuhoonegaaside heitkoguste tase 52% madalam kui sisepõlemismootoriga autol ja 6% madalam kui tavalisel 1,5 kasutajaga elektriautol. (tavaline keskmine).

Elektriliste lendavate autodega seotud heitkoguste analüüsimisel võetakse arvesse selliseid aspekte nagu sõiduki aku kestvus, kaal ning õhkutõusmise ja maandumisega seotud nõuded, mida võetakse arvesse nende energiavajaduses. Samuti rõhutati, et ummikud, aga ka takistused või töö maapealse liikluse piiramiseks võivad järeldust muuta.

Käimas on aga mitu lendavate autode projekti ja teema on selle aasta alguses CESi üks tipphetki. Boeing korraldas 2018. aastal võistluse, mis otsib endiselt selles valdkonnas ideid ja isegi NASA on näidanud, kuidas see linnalennu liikuvuse kontseptsiooni välja näeb.